Worlds 2021 wchodzi w decydującą fazę

Wczoraj zakończył się piąty dzień fazy play-in mistrzostw świata w League Of Legends Worlds 2021.

Po tygodniu zmagań w fazie play-in rozpoczynają się rozgrywki grupowe. Szesnaście najlepszych zespołów z całego globu zmierzy się w walce o najważniejsze trofeum w całych rozgrywkach – Summoner’s Cup

.

Ostatniego dnia fazy wstępnej oglądaliśmy  dwa spotkania, które były walką o ostatnie miejsca w fazie grupowej. Za nami dwie bardzo krótkie i niezbyt satysfakcjonujące serie. Najpierw Hanwha Life Esports pokonało Beyond Gaming 3:0, a następnie Cloud9 zwyciężyło PEACE z takim samym wynikiem. Hanwha Life Esports trafi do grupy C, a Cloud9 do grupy A.

W poniedziałek ruszy faza grupowa i nie ma wątpliwości, że będzie niesamowicie emocjonująca.

Oto podział na grupy Worlds 2021:

Grupa A            

 • Cloud9                                                    
 • DWG KIA                                 
 • FPX
 • Rogue        

Grupa B

 • 100 Thieves
 • ⁠DetonatioN FocusMe
 • EDward Gaming
 • T1

Grupa C              

 • Fnatic                  
 • Hanwha Life Esports                         
 • PSG Talon  
 • Royal Never Give Up                      

Grupa D

 • Gen.G Esports
 • LNG Esports
 • MAD Lions
 • Team Liquid       

Dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansują do fazy pucharowej, gdzie rozegrają mecze w ćwierćfinałach – 22 – 25 października, pólfinałach – 30 – 31 października, a dwie zwycięskie ekipy zmierzą się w Wielkim Finale 6 października o godzinie 13:00.

Worlds 2021 – perturbacje

Mistrzostwa Świata 2021 miały odbyć się w Chinach drugi rok z rzędu. Podczas gdy zeszłoroczne rozgrywki były ograniczone tylko do Szanghaju z powodu globalnych problemów związanych z ogłoszeniem obostrzeń sanitarnych, w tym roku zaplanowano krajową trasę po pięciu kultowych chińskich miastach.

Jednak pod koniec sierpnia zaczęły pojawiać się doniesienia, że impreza zostanie przeniesiona do Europy. Pisaliśmy o tym na naszych łamach: https://conowego.pl/aktualnosci/worlds-2021-chinska-branza-esportowa-lize-rany-105306 Riot Games potwierdziło te pogłoski 24 sierpnia poprzez krótką aktualizację wideo. Nie ogłoszono wówczas żadnych szczegółów poza przeniesieniem regionu z Chin do Europy.
Ostatecznie organizator potwierdził, że Mistrzostwa Świata 2021 odbędą się w Reykjaviku na Islandii, w hali sportowej Laugardalshöll Indoor Sporting Arena

.

Nagrody

Minimalna, gwarantowana suma nagród w turnieju wynosi 2 225 000 dolarów, do tej kwoty trzeba doliczyć procent ze sprzedaży biletów.
Podział nagród jest następujący:

1 Miejsce – 489 500 USD

2 Miejsce – 333 750 USD

3-4 Miejsce – 178 000 USD

5-8 Miejsce 100 125 USD

Japońska niespodzianka

Jak do tej pory największą niespodzianką turnieju jest dobra postawa japońskiej drużyny DetonatioN FocusMe. Reprezentanci Japonii pierwszy raz w historii awansowali do fazy grupowej, co niewątpliwie zaskoczyło wielu obserwatorów.

Faworyci mistrzostw Worlds 2021:

DWG KIA

Obrońcami tytułu i faworytami tegorocznego turnieju jest drużyna DWG KIA. Nic dziwnego – dwukrotni mistrzowie Korei oraz finaliści MSI 2021 dalej są niezwykle silną drużyną. Wywalczyli sobie pierwszy seed wygrywając letni finał w Korei 3:1 na T1.

DWG KIA jest naprawdę silne. Świetny Khan, który gra ostatni split i chce w końcu sięgnąć po to prestiżowe trofeum, najlepszy jungler na świecie, czyli Canyon, najlepszy midlaner ShowMaker oraz doskonale zgrany ze sobą duet na dolnej alei, czyli Ghost oraz BeryL. Problemem formacji może być wypalenie, powodujące gorszą grę. Był to powód (między innymi) przegranej w finale MSI 2021 na RNG. DWG pozostaje jednak głównym faworytem do triumfu, nawet jeżeli sam region koreański mocno podupadł. Kibice są pewni, że ShowMaker i spółka wyjdą z grupy, a następnie dojdą aż do finału. Czy wygrają cały turniej?

Royal Never Give Up

Innym kandydatem do mistrzostwa jest niewątpliwie chiński Royal Never Give Up. Chociaż letni split wypadł nieco gorzej niż wiosenny, to gracze wciąż prezentują wysoki poziom. Xiaohu z wieloletnią historią i świetnym roleswapem na górną aleję ciągle znajduje się wśród najlepszych graczy na świecie. Wei, GALA oraz Ming prezentują niewątpliwie mistrzowską formę i nie raz oglądaliśmy ich zwyciężających w decydujących momentach. Zdaje się, że najsłabszym ogniwem ekipy jest Cryin, ale to absolutnie nie znaczy, że jest złym graczem. Jeśli RNG powtórzy formę z MSI, to ma szanse na zajście naprawdę wysoko.

Również dwukrotni mistrzowie Europy MAD Lions zaskoczyli pozytywnie w tym roku, najpierw wygrywając wiosną i jadąc na MSI, gdzie zmierzyło się w pięciu mapach z aktualnymi mistrzami świata, a potem wygrywając sezon letni i udowadniając tym samym, że naprawdę są najlepszą drużyną w Europie.

MAD Lions

Rok temu MAD Lions rozpoczynało przygodę na Mistrzostwach Świata od fazy play-in. Niestety, rozczarowało, zostając pierwszą drużyną z głównych regionów, która tej fazy nie przeszła. Rok później Carzzy i spółka przyjechali na turniej, jako jedna z najlepszych ekip na świecie, będąc tym samym jednym z faworytów do trofeum. Mocny (choć z kilkoma wadami) Armut, fantastyczny dżungler Elyoya, najlepszy midlaner w Europie Humanoid, gwiazda światowego formatu oraz niesamowity shotcaller Carzzy, oraz przebojowy Kaiser – ta ekipa naprawdę zasługuje na uznanie i stawianie na piedestale obok RNGU czy DWG KIA.

Mistrzostwa obfitują jak do tej pory w ciekawe spotkania i niespodzianki. Nie obyło się także bez skandalu, o czym informujemy tutaj: https://conowego.pl/aktualnosci/skandal-na-worldsach-2021-106789

Transmisje z Worlds 2021 po polsku można śledzić w kanałach Polsat Games, między innymi w telewizji czy też za pomocą platformy YouTube.