ROG Strix Flare II Animate – więcej niż klawiatura dla graczy

Testujemy najnowszą klawiaturę gamingową ASUS ROG, zaprezentowaną na targach w CES 2022 w Las Vegas!

Ze względu na budowę i mechanizm działania rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje klawiatur: membranowe, nożycowe oraz mechaniczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety, każda ma też swoje przeznaczenie. Różnią się budową, wytrzymałością, właściwościami, skokiem klawiszy, odgłosem i głośnością pracy przycisków, a także prędkością działania. Nas interesują obecnie te przeznaczone dla graczy, a więc najważniejsze parametry to: mechaniczne przełączniki, szybkość działania, wytrzymałość, podświetlenia RGB i dodatkowe funkcje.

Stworzona dla graczy

ROG Strix Flare II Animate  to mechaniczna klawiatura do gier z wyświetlaczem AniMe Matrix LED, mechanicznymi przełącznikami ROG NX lub Cherry MX, wymiennymi przyciskami, metalowymi elementami sterującymi, podświetlaniem RGB oraz podpórką pod nadgarstki. W ramie z matowego i wytrzymałego tworzywa sztucznego oprócz standardowych przycisków, sekcji numerycznej i klawiszy funkcyjnych znajdziemy metalowy przełącznik w formie walca, szeroką rolkę typu scroll z funkcją przycisku, dwa stalowe, podświetlane klawisze sterujące podświetleniem oraz jedyny w swoim rodzaju programowalny wyświetlacz LED. Wyświetlacz ukryty jest w obudowie klawiatury, a jego ekran widać spod perforowanej płaskiej powierzchni. Jest to całkiem ciekawy bajer, bowiem przy pomocy aplikacji Aura Sync możemy załadować do wyświetlacza zdjęcia, napisy, logotypy lub animacje. Na górnej krawędzi znajduje się jeden port USB, a z klawiatury wyprowadzone są dwa grube kable z nylonowym oplotem.

Szybka i cicha

Sama konstrukcja klawiatury jest dość ciekawa, bowiem zastosowano w niej wiele rozwiązań, które sprawiają, że działa szybciej, ciszej i wystarczy na dłużej. Niezwykłą responsywność i natychmiastowe działanie każdego klawisza zawdzięczamy nowoczesnym rozwiązaniom mechanicznych przetworników ROG NX lub Cherry MX RGB Switch. Działają one z częstotliwością odczytywania ruchu w zakresie 8000 Hz z czasem reakcji 0,125 ms! To chyba jedna z najszybszych dostępnych klawiatur na rynku, bo jest do 8 razy szybsza od innych klawiatur do gier. Dzięki zastosowaniu pod przyciskami pianki tłumiącej dźwięk, klawisze są wyciszone i emitują cichy, przyjemny dźwięk. Przypomnijmy, że klawiatury mechaniczne zwykle wydają głośne klikanie przypominające stukanie kobiecych szpilek na kamiennej posadzce, co jest na dłuższą metę męczące.

Przeczytaj też: Logitech MK470 SLIM – niedrogi zestaw bezprzewodowy | CoNowego.pl

Niech stanie się światłość

Podświetleniem klawiatury możemy sterować na dwa sposoby. Pierwszy to przy pomocy stalowych przełączników umieszczonych w lewym górnym rogu klawiatury albo przy pomocy aplikacji, w której znajdziemy milion funkcji. Oprócz standardowego podświetlenia samych przycisków, klawiatura ma wbudowaną podświetlaną listwę na przedniej krawędzi, co bardzo efektownie oświetla biurko. Oprogramowania nie trzeba szukać, bo zaraz po podłączeniu klawiatury do komputera, pojawia się na ekranie pytanie, czy chcemy zainstalować aplikacje Aura Sync.

Aura Sync

Dedykowana aplikacja umożliwia sterowanie oświetleniem i oferuje wszystkie możliwe kolory i efekty jakie znamy. LED-y mogą też świecić w rytm muzyki lub efektów gry. Jeżeli mamy też całkiem przypadkowo słuchawki z serii Asus ROG, monitor lub myszkę, to całe oświetlenie można zsynchronizować w jednej i tej samej aplikacji. Warto jest pomyszkować w Aura Sync, bo prawdziwa zabawa zaczyna się po ustawieniu synchronizacji świateł z grami.

Podsumujmy

ROG Strix Flare II Animate to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie, ale jednocześnie najdroższych klawiatur dla graczy. Jest bezpośrednią konkurencją doskonałych klawiszy RAZER i LOGITECH, które wcale jej nie ustępują, tym bardziej, że flagowce wykonane są ze stali lub aluminium. Bardzo dużym plusem jest szybkość reakcji Asusa, animowany panel LED i dodatkowe przełączniki multimedialne. Ich umiejscowienie i kształt pozwalają na bezwzrokową obsługę. Dodatkową zaletą jest możliwość wymiany samych przycisków, a także wyciszona i wodoodporna konstrukcja. Cena to ok. 1000 zł.

ZaletyWady
Bardzo szybki czas reakcji klawiszyBardzo sztywny przewód USB
Wyciszenie przyciskówTylko jedno gniazdo USB w klawiaturze
Niższy i wygodniejszy skok klawiszyPlastikowa obudowa. Jest lekka, ale mniej wytrzymała na uszkodzenie.
Dodatkowy ekran LED
Praktyczne przełączniki dodatkowe