Kontroler ASUS ROG Raikiri – wyższy poziom gamingu

Czy pady od konsol do grania na komputerach PC mają sens?

ROG, czyli Republic Of Gamers to gamingowa seria marki ASUS, która jest producentem komponentów do komputerów, całych desktopów, laptopów, a także myszek, klawiatur i słuchawek. Wiecie co jeszcze produkują? Kontrolery do gier dla konsol i dla PC. Odpowiadając krótko i na temat, na pytanie – czy pady od konsol do grania na komputerach PC mają sens, odpowiadam – nie, nie mają. Za to sens mają jak najbardziej kontrolery dedykowane komputerom. Różnica pomiędzy tymi urządzeniami jest taka, że te od XBOX’a i PS’a, działają, ale są niekonfigurowalne. Natomiast pady od takich producentów jak RAZER czy ASUS, po pierwsze posiadają aplikację, w której możemy personalizować przyciski, ustawiać martwe strefy trigerów i regulować siłę nacisku na przyciski. Po drugie takie pady często mogą kosztować 1/3 albo nawet ½ ceny konsoli dlatego, że zostały wykonane z materiałów premium, a także zostały wykończone staranniej. Po trzecie, pady mają dodatkowe przyciski, mają dodatkowe wyświetlacze, mają dodatkowe podświetlenie RGB czy ulepszenia modułu audio. Słowem, są warte swojej ceny.

Komu, komu…

Jeżeli jesteś pecetowecem i szczerze nienawidzisz grania na konsoli, bo jesteś fanatycznym psychofanem myszy i klawiszy, to pewnie zastanawiasz się komu taki pad może się przydać. Kontroler ROG Raikiri został stworzony właśnie dla Ciebie. Ci gracze, którzy grają zarówno na konsolach i PCt’ach dobrze znają wady i zalety padów i tej grupy nie trzeba przekonywać do kontrolera. Ale jeżeli jesteś w grupie PC Only, to możesz mieć wątpliwości. Tak jak kiedyś każdy szanujący się gracz miał w swoim arsenale Joystick, tak samo Pad do grania potrafi zmienić niejedną rozgrywkę. Rzecz jasna nie wszystkie gry wykorzystują kontrolery, ale te, które dają taką możliwość biją każdą mychę i klawisze na głowę. Szczerze, to dziś nie wyobrażam sobie grania myszką w Warhammer: Vermintide 2 albo Skate 3 czy w samochodówki. Płynność ruchów, szybkie reakcje, komfort grania, oraz siedzenia przed monitorem, ale i haptyka sprawiają, że przesiadka na pada staje się czymś naturalnym.

Przeczytaj też: ROG Strix Flare II Animate – więcej niż klawiatura dla graczy (conowego.pl)

Zaczynając od początku

ASUS ROG Raikiri to kontroler przewodowy, przeznaczony do grania na desktopach PC, laptopach gamingowych oraz na konsolach XBOX. Kontroler ROG Raikiri PC posiada lewy i prawy spust z krótkim i pełnym zakresem ruchu, a także personalizację martwej strefy, czułość joysticka i personalizację krzywej reakcji, dwa dodatkowe tylne przyciski, a jeśli korzystamy z zestawu słuchawkowego do gier, wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy ESS zapewni nam doskonały dźwięk w grze. Na krawędzi obok gniazda słuchawkowego jest fizyczny wyłącznik mikrofonu, a tuż pod przyciskiem, który jest jednocześnie logiem XBOX’a jest mały przycisk, który domyślnie ustawiono, żeby robił zrzuty ekranowe. Każdy z przycisków możemy dowolnie konfigurować w aplikacji.

Dotyk i widok

Wrażenia wizualne jak i te dotykowe, są niezwykle ważne. Kupując produkt, a w szczególności produkt premium, chcemy się nim cieszyć. Obudowa ROG Raikiri została wykonana z czarnego, matowego tworzywa sztucznego, które jest w dotyku aksamitne i miłe. Górna część została pokryta ledwo widzialnymi wzorami i logiem ROG. Przez środek przebiega wąski pasek z podświetleniem RGB, który owija się wkoło prawego grzybka i zmienia kierunek.  Efekt wizualny jest świetny, kolory się zmieniają i delikatnie pulsują. Oba grzybki zostały pokryte materiałem gumopodobnym, dzięki czemu się nie ślizgają. Dolna część pada, szczególnie miejsca pod palcami otrzymały chropowatą strukturę i sprawiają, że kontroler pewnie leży w dłoniach. Pad jest bardzo lekki, a zarazem solidny i odporny na drobne upadki i wypadki przy pracy.

Przeczytaj też: ASUS ROG Cetra True Wireless – dokanałowe słuchawki gracza | CoNowego.pl

Wielkie możliwości

Dzisiejsze aplikacje do personalizacji peryferiów są tak rozbudowane, że dają ogromne możliwości konfiguracji dosłownie wszystkiego: natężenia wibracji, głębokości wciskania przycisków, konfiguracji martwej strefy na trigerach, czyli zakresu, w którym przycisk zaczyna działać, ale i przestaje. Możemy zapisywać gotowe presety konfiguracyjne przycisków dla konkretnych gier, żeby nie tracić czasu w trakcie zmiany gry. Możemy też sterować podświetleniem RGB, dźwiękiem, ustawieniami audio.  Wszystko to i wiele więcej możemy zrobić w aplikacji Armoury Crate.

Podsumujmy…

ROG Raikiri to dobrze skrojony kontroler przewodowy pod PC i konsolę XBOX’a. Został wykonany z materiałów, które cieszą nie tylko oko, ale i nasze dłonie. Konstrukcja jest lekka, ale solidna, aksamitna w dotyku, ale wytrzymała na urazy. Oprócz pięknego designu, kontroler oferuje liczne możliwości konfiguracji i personalizacji ustawień w aplikacji na PC. Oprócz tego kontrolera jest jeszcze model wyższy ROG Raikiri Pro, który ma 4 dodatkowe przyciski od dołu i ekran LCD, który wyświetla obrazki, animacje i stopień naładowania baterii, gdyż Pro jest bezprzewodowy, ale tylko dla PC, bo do konsoli też potrzebuje przewodu.

Cena: 599 zł