Recenzja Logitech G PRO X 60. Kompaktowe rozmiary i spore możliwości?

Logitech G PRO X 60 to klawiatura mechaniczna, która bardzo szybko zdobyła uznanie wśród graczy i profesjonalistów dzięki swojej kompaktowej konstrukcji, zaawansowanym technologiom oraz ponadprzeciętnej ergonomii. Mimo, że zadebiutowała relatywnie niedawno, w Internecie można znaleźć wiele pozytywnych opinii na jej temat. Czy to faktycznie sprzęt wart wydania niemałych pieniędzy? Postanowiłem to sprawdzić!

Zawartość zestawu i jakość wykonania

Logitech G PRO X 60 jest dostarczany w eleganckim opakowaniu. Po jego otwarciu naszym oczom ukazuje się specjalne twarde etui podróżne na klawiaturę, a w nim samo urządzenie, przewód do ładowania, odbiornik USB z przejściówką, dodatkowy klawisz „Esc” (wymienny z takim, z nadrukowanym logo „G”) oraz dokumentacja. W pakiecie otrzymujemy więc wszystko, co potrzebne jest do rozpoczęcia przygody z nową klawiaturą. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że producent zadbał o każdy detal, aby zapewnić użytkownikom produkt najwyższej jakości. Klawiatura wykonana jest z wysokiej klasy tworzywa sztucznego oraz aluminium, dzięki czemu jest nie tylko trwała, ale również lekka. Klawisze są wykonane z materiału PBT, który zapewnia wysoką odporność na ścieranie oraz długą żywotność. Każdy szczegół, od podświetlenia RGB po ergonomiczny układ klawiszy, został zaprojektowany z myślą o komforcie użytkownika. Warto wspomnieć, że na obudowie osadzono przełącznik Trybu gry oraz pokrętło do regulacji głośności.

Jakie technologie zastosował tu producent?

Koncern Logitech jest znany z tego, że na pokładzie swoich urządzeń serwuje nam zaawansowane rozwiązania mające uczynić korzystanie ze sprzętu gamingowego jak najlepszym doświadczeniem. Niektóre z nich są unikalne w skali rynku i mogą dać graczom realną przewagę poczas codziennej zabawy. My powiemy sobie o tych najważniejszych.

LIGHTSPEED

Jedną z najważniejszych technologii w tej klawiaturze jest LIGHTSPEED, która zapewnia bezprzewodowe połączenie o niskim opóźnieniu. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się natychmiastową reakcją klawiatury bez konieczności korzystania z kabla. Jest to szczególnie ważne dla graczy spędzających na co dzień czas przy produkcjach, w przypadku których każda milisekunda ma znaczenie. Mam tu na myśli chociażby dynamiczne strzelanki sieciowe pokroju CS-a. Oczywiście aby skorzystać z technologii LIGHTSPEED musimy skorzystać z dedykowanego odbiornika dołączonego do klawiatury. Takiej jakości połączenia nie uda się uzyskać chociażby w przypadku Bluetooth.

Switche mechaniczne GX

Klawiatura jest wyposażona w wymienne switche mechaniczne GX, które oferują różne warianty siły nacisku i punktu aktywacji. Użytkownicy mogą wybierać między switchami clicky, tactile i linear, dostosowując klawiaturę do swoich preferencji. Ta elastyczność pozwala na osiągnięcie optymalnego komfortu i wydajności pracy. Muszę jednak przyznać, że przesiadka na czas testów z mojej ukochanej klawiatury niskoprofilowej była dla mnie pewnym wyzwaniem. Weźcie to pod uwagę, jeśli rozważacie podobną przesiadkę.

Najważniejsze funkcje klawiatury

Logitech G PRO X 60 oferuje szereg funkcji, które sprawiają, że jest to urządzenie wyjątkowe zarówno dla graczy, jak i profesjonalistów poszukujących po prostu solidnej klawiatury mechanicznej. Sprzętu można używać zarówno bezprzewodowo, jak i przewodowo. Bezprzewodowe połączenie LIGHTSPEED zapewnia niski czas reakcji, natomiast kabel USB-C umożliwia szybkie ładowanie i stabilne połączenie. No i jest jeszcze Bluetooth przydatny, gdy – na przykład – często przełączamy się między dwoma komputerami – na przykład pecetem oraz laptopem. Ta elastyczność sprawia, że testowana klawiatura jest idealna do różnorodnych zastosowań.

Dzięki oprogramowaniu Logitech G HUB, użytkownicy mogą programować makra oraz przypisywać funkcje do poszczególnych klawiszy. Jest to szczególnie przydatne dla graczy, którzy mogą tworzyć złożone sekwencje komend, ułatwiając tym samym rozgrywkę. Rozwiązanie docenią także profesjonaliści. Przykładem mogą być tu programiści, którzy mogą w wygodny sposób skonfigurować klawiaturę do pracy chociażby z Visual Studio czy innymi narzędziami.

Podświetlenie RGB w G PRO X 60 można w pełni dostosować za pomocą oprogramowania Logitech G HUB. Użytkownicy mogą wybierać spośród milionów kolorów i różnych efektów świetlnych, co pozwala na stworzenie unikalnego wyglądu klawiatury. Dodatkowo, podświetlenie można zsynchronizować z innymi urządzeniami Logitech, co tworzy spójną estetykę całego stanowiska.

Warto wspomnieć jeszcze o baterii wbudowanej w klawiaturę. Pozwala ona na 65 godzin nieprzerwanej pracy. Oczywiście jeśli na stałe korzystacie z podświetlenia RGB – czas ten może ulec odczuwalnemu skróceniu.

Ciekawa aplikacja wspierająca

Aplikacja G HUB pozwala na wygodne zarządzanie pracą klawiatury. Przekazuje nam na bieżąco informacje dotyczące m.in. stanu naładowania baterii czy ustawień podświetlenia RGB. Za jej pośrednictwem możemy również zarządzać ustawieniami Trybu gry czy przypisać odpowiednie akcje do poszczególnych klawiszy testowanej kkawiatury. Dzięki temu można dostosować klawiaturę Logitech G PRO X 60 do potrzeb konkretnych gier czy też do wykonywania zadań związanych z pracą kreatywną. Sam G HUB nie jest jednak pozbawiony wad. Sporadycznie zdarzały się tu jakieś błędy aplikacji, na które remedium była ponowna jej instalacja.

Alternatywne propozycje

Na rynku istnieje wiele klawiatur mechanicznych, które konkurują z Logitech G PRO X 60. Przyjrzyjmy się, jak wypada na tle najbliższych konkurentów.

Razer Huntsman Mini

Razer Huntsman Mini to również kompaktowa klawiatura mechaniczna, która cieszy się dużą popularnością wśród graczy. Jednak w przeciwieństwie do Logitech G PRO X 60, Razer Huntsman Mini nie oferuje możliwości wymiany switchów, co ogranicza elastyczność użytkowania. Dla osób, które cenią sobie możliwość dostosowania klawiatury do własnych preferencji, brak wymiennych switchów może być znaczącą wadą. Ponadto, Logitech G PRO X 60 wyróżnia się lepszym wsparciem dla oprogramowania oraz bardziej zaawansowaną technologią bezprzewodową LIGHTSPEED, która oferuje niższe opóźnienia w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

SteelSeries Apex Pro Mini

SteelSeries Apex Pro Mini to kolejny znaczący gracz na rynku kompaktowych klawiatur mechanicznych. Jedną z unikalnych cech tej klawiatury są magnetyczne switche OmniPoint, które umożliwiają regulację punktu aktywacji klawiszy. Jest to funkcja, której nie znajdziemy w Logitech G PRO X 60. Jednak, podobnie jak Razer Huntsman Mini, SteelSeries Apex Pro Mini nie oferuje wymiennych switchów, co ogranicza możliwość dostosowania klawiatury do indywidualnych potrzeb użytkownika. W kwestii jakości wykonania, obie klawiatury są na podobnym wysokim poziomie, jednak Logitech G PRO X 60 wyróżnia się bardziej zaawansowanym systemem podświetlenia RGB.

Wrażenia z użytkowania

Użytkowanie Logitech G PRO X 60 to prawdziwa przyjemność, zarówno podczas codziennej pracy, jak i intensywnych sesji gamingowych. Kompaktowa konstrukcja klawiatury sprawia, że nie męczy ona dłoni nawet podczas użytkowania przez długie godziny. Układ klawiszy jest intuicyjny – zapewniają one komfort pisania i grania. Klawiatura jest lekka i łatwa do przenoszenia, co czyni ją idealnym wyborem dla graczy często podróżujących na turnieje czy osób pracujących na co dzień w różnych miejscach.

Dzięki technologii LIGHTSPEED, klawiatura reaguje natychmiastowo na każde naciśnięcie klawisza. Switche mechaniczne GX zapewniają wyraźne i precyzyjne wrażenia dotykowe, co przekłada się na lepszą wydajność zarówno w grach, jak i podczas codziennej pracy. Wysoka czułość i precyzja switchów mechanicznych sprawiają, że każde naciśnięcie jest dokładne i przewidywalne, co jest kluczowe w dynamicznych grach wymagających szybkich reakcji.

Dlaczego warto kupić Logitech G PRO X 60?

Logitech G PRO X 60 to klawiatura, która spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki zaawansowanym technologiom, wysokiej jakości wykonania oraz elastyczności, jaką oferują wymienne switche, jest to urządzenie godne polecenia. Bezprzewodowe połączenie LIGHTSPEED, personalizowane podświetlenie RGB oraz intuicyjne oprogramowanie Logitech G HUB to tylko niektóre z zalet tej klawiatury. Jeśli szukasz kompaktowej, niezawodnej i funkcjonalnej klawiatury mechanicznej, Logitech G PRO X 60 z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym graczem, czy pracujesz nad ważnym projektem, ta klawiatura będzie idealnym towarzyszem, oferując niezrównaną wydajność i komfort użytkowania. Cena testowanej klawiatury w momencie pisania tej recenzji to 849 złotych.