Niezwykła mysz szansą dla chorych na Parkinsona lub Alzheimera?

Naukowcy od lat szukaja skutecznych sposobów na odwrócenie, lub chociażby spowolnienie chorób Parkinsona lub Alzheimera. Badania przeprowadzane w tym celu w warunkach laboratoryjnych bardzo często przeprowadzane są m.in. na specjalnie wyhodowanych w tym celu myszach. Amerykanom udało się właśnie dokonać ciekawego odkrycia w tej materii.

Wyhodowano niezwykłego zwierzaka

Mysz o której mowa jest stworzeniem niezwykłym. Naukowcy bowiem „wyposażyli ją” w mózg „hybrydowy”. W jego przypadku część neuronów została usuniętych i zastąpiona szczurzymi komórkami macierzystymi. Eksperyment – ku zaskoczeniu naukowców – powiódł się. Komórki nerwowe rozwinęły się prawidłowo. Dowodzą tego badania przeprowadzone przez dwa zespoły.

Naukowców czeka jeszcze ogrom pracy nad zbadaniem owego fenomenu. Udany eksperyment może jednak być potężną szansą dla wszystkich osób cierpiących na choroby Parkinsona lub Alzheimera ze względu na potencjalną możliwość regenerowania neuronów dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.

Z pewnością Amerykanie zachęceni swoim sukcesem zyskają nową motywację do pracy nad rozwiązaniem jednego z najważniejszych problemów współczesnej medycyny. Być może do pracy uda się zaprząc także zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, które – według zapowiedzi gigantów branży – mogą rzucić nowe spojrzenie na wiele nierozwiązanych zagadek ludzkiego organizmu.

Odpowiedzi na wiele pytań mogą przynieść nam już nadchodzące miesiące.

Źródło: cell.com

Czytaj też: Interent szerokopasmowy z kosmosu coraz popularniejszy? Ważna inicjatywa Viasat!

Grafika tytułowa: Belinda Fewings / Unsplash