IEM 2024 – relacja z mistrzowskiego wydarzenia dla graczy!

24 Drużyny z całego świata, milion dolarów w puli nagród, setki dziennikarzy z 15 krajów i dziesiątki tysięcy fanów e-sportu zawitało do Spodka w Katowicach

Na tę imprezę fani gier komputerowych i e-sportu czekali cały rok. Po raz kolejny największy event e-sportowy odbywa się w Katowicach, przyciągając dziesiątki tysięcy fanów z całego świata. Najważniejsze rozgrywki zostały podzielone na trzy dni – w piątek odbyły się ćwierćfinały, sobotę półfinały, a w niedzielę pod koniec dnia odbędą się najważniejsze mecze o tytuły mistrzowskie w CS: GO i Star Crafta. Fani dopisali mimo tego, że bilety kosztowały od 140 do 1450 zł i wszystkie zostały wyprzedane. Sponsorem tytularnym tradycyjnie była firma Intel, a drugim najważniejszym producent komputerów dla graczy ACER Predator.

Dwa światy

Intel Extreme Masters to największa impreza e-sportowa świata, mistrzostwa w grach komputerowych, których pierwsza edycja odbyła się 2006 roku w Hanowerze, a od 2013 roku światowe finały turnieju odbywają się w katowickim Spodku. Przez kolejne lata w wydarzeniu brały udział różne gry, początkowo gracze rywalizowali w Counter-Strike, Warcraft III: Reign of Chaos, potem gry się zmieniały lub dodawano nowe. Pojawiały się takie tytuły jak League of Legends, Fortnite, Hearthstone, Heroes of the Storm, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, ale Counter-Strike: Global Offensive i Star Craft II, pozostały dwoma głównymi tytułami. Same rozgrywki są oczywiście najważniejsze dla nas graczy, ale oprócz turnieju rozgrywanego na kilku scenach, na IEM jest drugie bardzo ważne miejsce, to MCK – miejsce łączące funkcję kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Jest to ogromna powierzchnia, na której znajdują się stoiska pokazowe producentów komputerów, akcesoriów, peryferiów, sponsorów i partnerów. To właśnie tam odbywają się liczne konkursy, pokazy, mniejsze turnieje oraz spotkania z influencerami, w których można wygrać wiele wartościowych nagród.

Piątek

Bramy MCK zostały otwarte już w godzinach rannych i fani gier mogli zacząć odwiedzać ogromną halę wystawową, która jest w stanie pomieścić 15 000 ludzi. Ponieważ początek rozgrywek ćwierćfinałowych został zaplanowany na godzinę 16:00, to odwiedzjący mieli dużo czasu, żeby zapoznać się z najnowszymi nowinkami technologicznymi wystawców. Komputery Acer Predator zarówno laptopy jak i desktopy z monitorami, klawiaturami i myszkami czekały na graczy na niemal wszystkich stoiskach. Można było miło spędzić czas grając w setki różnych gier w trybie solo lub rywalizując z innymi.

Spodek

Już od 15:00 na Spodku zaczęło się robić gorąco. Tradycyjnie jak co roku imprezę otworzył prowadzący, wspominając poprzednie edycje, a punktualnie o 16:00 w Spodku doświadczyliśmy dosłownie trzęsienia ziemi. Cały obiekt, wypełniony pod sufit, wszystkie miejsca zajęte, tysiące fanów przywitał niesamowity spektakl, fajerwerki i szef ESL. Zaraz potem nastąpiła prezentacja wszystkich finałowych drużyn przy ogromnych wiwatach publiczności.

Mecz – Start

Nie trzeba było długo czekać na najważniejsze wydarzenie tego dnia, czyli mecz ćwierć finałowy. Trudno jest to opisać słowami. Emocje, doping, komentarz na gorąco, fantastyczna atmosfera, rywalizacja świetnych drużyn, to wszystko w wielkim Spodku z tysiącami fanów, było lepsze niż największy koncert i mecz piłkarski razem wzięte. O godzinie zmierzyli się FaZe vs. G2. G2 czyli zeszłoroczni mistrzowie, a już o 19:30 zmierzyli się ENCE vs. Falcons. W sobotę zostały rozegrane mecze MOUZ vs. FaZe i o 19:30 Spirit vs. ENCE/Falcons. A finał już w niedzielę. Oczywiście na IEM Katowice 2024 nie mogło zabraknąć reprezentantów Polski. Z potwierdzonych obecności możemy wymienić m.in.:

  • Kamil “Siuhego” Szkaradek z drużyny MOUZ,
  • Szymon “kRaSnaLa” Mrozek z drużyny MONTE,
  • Filip “NEO” Kubski, trener drużyny FaZe,
  • Wiktor “TaZ” Wojtas, trener drużyny G2.

Na czym grali zawodowcy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej wyłącznym sponsorem sprzętowym był producent firma ACER Predator ze swoją gamingową linią. Komputery oraz inne akcesoria ACER Predator mogliśmy przetestować niemal na każdym stoisku w Spodku. Ale to, co najciekawsze zostawiliśmy na koniec, bowiem dziennikarze zostali zaproszeni do specjalnej przestrzeni, w której ACER zaprezentował swoje najnowsze produkty, w tym sportową, wyczynową hulajnogę elektryczną.

Finały

Wszyscy czekamy z niecierpliwością na finały, które odbędą się w niedzielę wieczorem. O końcowych wynikach IEM 2024, poinformujemy was w poniedziałek.