GeForce RTX 3080 Ti i 3070 Ti – gdy emocje już opadną, a ceny… wzrosną

22 czerwca 2021

Nowości z rodziny GeForce RTX – GeForce RTX 3080 oraz 3070 w wersjach Ti kilka tygodni po premierze kosztują nawet dwa razy więcej, niż początkowo deklarował producent.

Podczas tegorocznej edycji targów Computex, NVIDIA zaprezentowała dwie nowe karty graficzne z rodziny GeForce RTX: GeForce RTX 3080 Ti oraz GeForce RTX 3070 Ti.

Nowa flagowa karta graficzna dla graczy GeForce RTX 3080 Ti jest dostępna na całym świecie od 3 czerwca w cenach rozpoczynających się od 1199 dolarów, natomiast RTX 3070 Ti, z premierą nieco ponad tydzień później od 599 dolarów – tyle mówił komunikat prasowy z końca maja.

Anatomia ceny

Należy jednak dodać pewne sprostowanie odnośnie cen. Podane wartości dotyczą cen netto producenta, do których należy doliczyć najpierw marżę dystrybutora, następnie marżę sklepu, a na koniec podatek VAT. Zgodnie z kursem amerykańskiej waluty (3,66 zł na początku czerwca), wyjściowa cena netto powinna wynosić 4,4 tys. zł, a drugich 2,2 tys. zł. Zwyczajowo marża dystrybutora wynosi pojedyncze procenty, sklepu niewiele więcej, do tego 23 proc. VAT. Można zatem zgrubnie przyjąć, że podane ceny początkowe powinny być powiększone o nie więcej, niż jedną trzecią.

Jednak jak wiadomo, tuż po premierze za urządzenia trzeba było zapłacić niemal 2-krotność ceny wyjściowej, a pół miesiąca później jeszcze więcej. W zależności od producenta, RTX 3080 Ti kosztuje od 9 do nawet 12 tys. zł, zaś RTX 3070 Ti od 5,5 do ponad 7 tys. zł. Karty osiągają astronomiczne ceny za sprawą popytu, który bardzo przewyższa podaż. To powoduje, że marże dystrybucyjne i sklepowe liczne są nie w pojedynczych procentach, ale w grubych dziesiątkach. Ponadto w dwa tygodnie po premierze amerykańska waluta zdrożała ze wspomnianych 3,66 do 3,8 zł, co z pewnością dodatkowo zwiększa cenę końcową. Czy w najbliższym czasie można oczekiwać spadków wartości kart? Tego nie wie nikt, a kto twierdzi inaczej – myli się. (Szerzej o sytuacji na rynku kart graficznych pisaliśmy niedawno w artykule pt.: „Absurdalne ceny kart graficznych„) Można jedynie zadać pytanie, czy te urządzenia są warte swojej ceny.

Czy warto?

O ile modele poprzedniej generacji doskonale radziły sobie z wymagającymi grami swojej epoki, to współczesne tytuły, takie jak Cyberpunk 2077 czy Watch Dogs: Legion, znacznie podniosły poziom realizmu i zwiększyły wymagania stawiane nowoczesnym kartom graficznym.

RTX 3080 Ti, wykorzystuje architekturę NVIDIA Ampere i ma więcej pamięci, co zapewnia ogromny przyrost wydajności oraz wysoką jakość działania. Zwiększenie mocy obliczeniowej jest też możliwe dzięki takim cenionym technikom jak ray tracing, wspieraną przez sztuczną inteligencję NVIDIA DLSS, redukującą opóźnienia NVIDIA Reflex czy funkcjom strumieniowania NVIDIA Broadcast.

– Karty graficzne RTX odniosły ogromny sukces, a gracze i twórcy będą zachwyceni wydajnością i funkcjami, jakie oferuje GeForce RTX 3080 Ti, powiedział Jeff Fisher, wiceprezes działu GeForce w firmie NVIDIA. – Jako nowy okręt flagowy w rodzinie RTX, GeForce RTX 3080 Ti stanowi doskonałą okazję do modernizacji komputera dla każdego entuzjasty kart graficznych.

Niedościgniona wydajność

GeForce RTX 3080 Ti gwarantuje także niższe opóźnienia w różnorodnych grach wykorzystujących zarówno ray tracing jak i rasteryzację w środowiskach DirectX i Vulkan, co przekłada się na lepszą responsywność i przewagę w tytułach, w które grają dziś miliony ludzi.

RTX 3080 Ti jest 2x szybsza w tradycyjnej rasteryzacji w porównaniu do wciąż uwielbianej przez graczy karty GTX 1080 Ti i znacznie szybsza w przypadku gier z włączonym ray tracingiem i innymi najnowocześniejszymi funkcjami.

Równie imponująca w swojej klasie cenowej karta GeForce RTX 3070 Ti zapewnia 1,5x wyższą wydajność w porównaniu do GeForce RTX 2070 SUPER i średnio 2x więcej klatek na sekundę niż GeForce GTX 1070 Ti, która to pojawiła się na rynku w 2017 roku.

Doskonała także dla twórców

Ponad 45 milionów osób na całym świecie, wykorzystujących komputery do profesjonalnych zadań, wymaga od swojego sprzętu więcej niż kiedykolwiek. Dlatego karty graficzne GeForce RTX 3080 Ti zapewniają wyższy poziom wydajności również w zastosowaniach kreatywnych.

Wspierana przez platformę NVIDIA Studio i wyposażona w 12 GB pamięci GDDR6X(1) karta RTX 3080 Ti przyspiesza działanie najważniejszej aplikacji fotograficznej (Adobe Photoshop), kluczowej aplikacji do edycji wideo (Adobe Premiere Pro), najczęściej wykorzystywanej aplikacji do transmisji (OBS) oraz każdego liczącego się programu do renderowania grafiki 3D. Obecnie istnieje ponad 70 aplikacji do tworzenia treści, które wykorzystują akcelerowane przez karty RTX funkcje ray tracingu, DLSS lub sztucznej inteligencji.

NVIDIA DLSS: sztuczna inteligencja, którą kochają gracze

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje gry – jest wykorzystywana podczas symulacji fizyki i animacji, do renderowania w czasie rzeczywistym jak i wspomaga funkcje transmitowania obrazu. Technika NVIDIA DLSS, wspierana przez dedykowane procesory w kartach graficznych GeForce RTX zwane rdzeniami Tensor, zwiększa liczbę wyświetlanych klatek na sekundę bez utraty jakości obrazu, umożliwiając jednocześnie graczom stosowanie bardziej szczegółowych ustawień graficznych oraz wyższych rozdzielczości.

Technika DLSS została szybko zaadoptowana przez deweloperów, a liczba tytułów będzie szybko rosnąć dzięki wsparciu w wiodących silnikach gier, Unreal Engine i Unity. Wśród najbardziej znanych gier wykorzystujących DLSS, znajdują się takie marki jak Battlefield, Call of Duty, Cyberpunk, Fortnite, Minecraft, Tomb Raider i wiele innych.

NVIDIA Reflex oraz Broadcast: maksymalna radość z rozgrywki

Technika NVIDIA Reflex redukuje opóźnienie systemowe (input lag), sprawiając, że gry stają się bardziej responsywne, co daje graczom dodatkową przewagę nad przeciwnikiem w rozgrywkach wieloosobowych. Aktualnie 12 z 15 najpopularniejszych strzelanek stawiających na bezpośrednie współzawodnictwo wykorzystuje Reflex. Są wśród nich takie gry jak Apex Legends, Call of Duty: Black Ops Cold War, Call of Duty: Warzone, Fortnite, Overwatch, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege i Valorant, a wkrótce dołączą do nich Escape from Tarkov oraz CrossFire HD.

NVIDIA Broadcast to zestaw ulepszeń audio i wideo wspieranych przez sztuczną inteligencję, w tym wirtualne tła, przechwytywanie ruchu gracza i zaawansowane usuwanie szumów, które użytkownicy mogą stosować podczas czatów, rozmów przez Skype i na wideokonferencjach.