Kwadrans w VR – Co pożytecznego można zrobić w 15 minut w VR?

Każdego dnia czas przelatuje nam między palcami na czynności, które niewiele wnoszą do naszego życia. Tracimy cenne minuty na skrolowanie różnych feedów w telefonie, przeglądanie kanałów w TV lub inne czynności, które ewidentnie są stratą czasu. Wystarczy poświęcić dziennie jedynie 15 minut na sesje w VR, żeby w sposób miły i przyjemny zobaczyć i poznać więcej.

Kwadrans to z jednej strony bardzo mało czasu, ale z drugiej wystarczająco długo, aby zrobić wiele ciekawych, użytecznych i praktycznych rzeczy. Biorąc pod uwagę, że w wirtualnej rzeczywistości szybciej się uczymy i łatwiej przyswajamy sobie nowo zdobytą wiedzę, to śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że czas spędzony w VR, jest o wiele bardzie efektywny. Immersja, czyli pełne zanurzenie się w wirtualnym ekosystemie daje nam nieograniczone możliwości eksplorowania świata, pogłębiania nauki, aktywnego i pasywnego wypoczynku, pełnej adrenaliny rozrywki, a także koncentracji w pracy. W piętnaście minut możemy wybrać się do Londyńskiego Muzeum lub zwiedzić międzynarodową stację kosmiczną. Możemy zacząć uczyć się obcych języków, gry na instrumencie albo gotowania. Kwadrans wystarczy na skok na bungee, szalony zjazd na nartach w górach albo na sesję Jogi lub wyczerpujący trening z trenerem personalnym.

Kayak VR: Mirage

Jeżeli znajdziesz wolny kwadrans koniecznie zagraj w symulator kajaka Kayak VR: Mirage. Jest to jedna z najbardziej realistycznych gier jakie są dostępne na VR. Grafika jest dosłownie oszałamiająco prawdziwa, dzięki czemu poczujesz się ja byś faktycznie pływał kajakiem. Pierwsze treningi zaczynasz w basenie, a potem czekają cię pełne niespodzianek scenerie niczym z filmów przyrodniczych. Woda w Kayak VR: Mirage wygląda niesamowicie prawdziwie, do tego wysokie, skaliste kaniony, bujna przyroda, pływające i skaczące ryby czy zimne lodowce, wszystko to jest niesamowicie realne. Oprócz dobrej zabawy i odrobiny ruchu, gra świetnie pokazuje możliwości foto realistycznej grafiki w VR.

Vermillion

Witaj w wirtualnej pracowni malarskiej z prawdziwego zdarzenia, w której możesz malować obrazy, nawet jeśli to Twoje początki. Możesz nauczyć się podstawowych technik malarskich i w trzech sesjach po 15 minut ukończyć swój pierwszy wirtualny obraz olejny. Tyle bowiem zajmuje pierwsza lekcja w programie, w której wystarczy naśladować wszystko to, co robi twój przewodnik, by stworzyć całkiem dobry obraz. Vermillion oferuje kilka scenerii, w których znajduje się pracownia, można wybrać swoje domowe otoczenie, nowoczesny loft lub pałacowe wnętrza. Do dyspozycji dostajesz profesjonalną sztalugę, płótno obite na drewnianej ramię, paletę z farbami oraz zestaw pędzli i narzędzi pomocniczych. Aplikacja wciąga, relaksuje i uczy.

Rush

Rush to adrenalina i zawrotna prędkość. Gra jest symulacją szybowania ludzi w specjalnych skafandrach ze skrzydłami, w której spada się z zawrotną prędkością wzdłuż zboczy wysokich gór dosłownie kilka metrów nad ziemią. Sam sport w prawdziwym świecie wymaga nie lada odwagi, ale do wersji VR potrzeba równie mocnych nerwów. Symulacja spadania jest do tego stopnia realistyczna, że dosłownie sekundę po skoku w przepaść adrenalina uderza do głowy niczym Tsunami. Po kwadransie nie będziesz potrzebował kawy, Rush postawi Cię na nogi.

OhShape

Ruchu nigdy za wiele. OhShape to aplikacja muzyczno-ruchowa, którą można potraktować jako krótki 15 minutowy trening, albo chwila, żeby rozprostować kości po kilku godzinach siedzenia przed komputerem. Pomysł jest banalnie prosty i polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń, uników, skoków lub innych ruchów ciała w taki sposób, żeby uniknąć kolizji z wirtualnymi przeszkodami, wyświetlanymi przed twoimi oczami. W trakcie treningu przygrywa dość skoczna i rytmiczna muzyka, która dodatkowo nadaje tempo ćwiczeń. Krótko, zdrowo i wesoło.

Rhythm Yoga

Yoga uspakaja, relaksuje i odpręża. Czasem po prostu brakuje czasu, żeby wyskoczyć na krótki seans z Joginem, a w domu brakuje warunków i atmosfery. Na szczęście są aplikacje dla VR, które przeniosą Cię w piękne okoliczności przyrody, w których o wiele łatwiej i szybciej znajdziesz równowagę duchową. Dodatkową zaletą aplikacji typu Rhythm Yoga, jest osobisty Jogin w postaci awatara, który poprowadzi Cię przez pełen program, udzielając profesjonalnych wskazówek.

Earthlight: Spacewalk

Każdy z nas ma inny sposób na relaks i odpoczynek. Jedni uprawiają sport, inni potrzebują się wyciszyć, a niektórzy dosłownie szukają ucieczki w kosmos. Earthlight: Spacewalk to jedna z wielu aplikacji symulujących warunki panujące na stacji kosmicznej. Niemal foto realistyczna grafika potęguje immersję, co sprawia, że kosmos czuje się ciałem i umysłem. Earthlight była testowana i jest polecana przez pierwszego Polaka w kosmosie gen. Mirosława Hermaszewskiego.

Cooking Simulator VR

Nauka gotowania w VR może brzmi niecodziennie, ale program ten, zupełnie na serio ma za zadanie wykształcić w nas odpowiednie nawyki i dobre praktyki. Wystarczy kwadrans, żeby zacząć swoją, pierwszą przygodę z kuchnią, w której nauczysz się przygotować na początek szybkie i smaczne dania. W wielkiej wirtualnej kuchni masz wszystkie możliwe składniki, aplikacja krok po kroku uczy jakie składniki, w jakich proporcjach i kolejności powinny trafić do garnka. Symulacja została stworzona z dużą dbałością o detale i nawet odrobina soli za dużo, potrafi zepsuć potrawę. Po krótkiej teorii o wiele łatwiej przyjdzie Ci gotować w prawdziwej kuchni.

Przykładów na pożyteczne spędzenie kwadransa w VR są tysiące i nie sposób opisać je wszystkie. Jednak, jeżeli jesteś posiadaczem zestawu do wirtualnej rzeczywistości VIVE, to wystarczy wejść na platformę z treściami VR Viveport.com, która jest takim Netflixem tylko z programami, aplikacjami i filmami VR i wpisać w wyszukiwarce słowo klucz, które jest związane z Twoją ulubioną aktywnością, pasją lub hobby. W viveport.com znajdziesz zarówno treści płatne jak i darmowe, ale też ofertę subskrypcji miesięcznej, lub dłuższej, w ramach której można korzystać z całej zawartości platformy, a jest z czego wybierać.