Microsoft Teams – jak może być wykorzystany w szkołach?

Szalejąca od roku pandemia zmusiła nas do pozostania w domach. Często zdarza się też, że pracujemy zdalnie. W takich przypadkach odpowiednie, praktyczne narzędzia to podstawa. Jak zadbać o odpowiednią komunikację? Z pomocą śpieszy Microsoft ze swoją platformą Teams. Na przełomie ostatniego roku zdobyła ona ogromne grono sympatyków i użytkowników. Dlaczego jest taka fenomenalna i jakie możliwości nam daje? Dzisiaj Wam o tym opowiem!

Czym tak naprawdę jest Teams?

Z prowadzeniem rozmów wideo bezapelacyjnie kojarzy się nam Skype, prawda? Aplikacja Microsoftu, niegdyś bijąca rekordy popularności, dziś doczekała się mocnej konkurencji w postaci Google Duo, Messengera, WhatsAppa czy FaceTime od Apple. Co, jeśli jednak do załatwiania spraw służbowych potrzebujemy o wiele bardziej rozbudowanego narzędzia? Z pomocą przychodzi Microsoft, który przygotował na tą ewentualność narzędzie znane pod nazwą Teams. Otwiera ono przed nami tak naprawdę ogromne możliwości. To coś więcej niż aplikacja do prowadzenia rozmów wideo. To kompleksowa platforma komunikacyjna, w ramach której możemy wygodnie komunikować się z naszymi współpracownikami tworząc zespoły. W ich ramach możliwa jest zaawansowana wymiana informacji i plików oraz praca nad nimi w czasie rzeczywistym. Teams oferuje nam dostęp do kilku bardzo ważnych sekcji pomocnych w codziennej pracy (szczególnie tej zdalnej). Zerknijmy więc na to, jakie możliwości otwierają się przed nami po instalacji tego narzędzia.

Teams jako platforma do wymiany wiadomości tekstowych

Narzędzie Microsoftu posiada wbudowaną funkcję czatu, dzięki której możemy w wygodny sposób wymieniać wiadomości z pozostałymi członkami naszego zespołu. Poprzez to rozwiązanie komunikacja będzie wygodniejsza i przestaniemy zasypywać się nawzajem dziesiątkami maili. W ramach czatu możemy wymieniać się plikami, czy też edytować je w czasie rzeczywistym (w takiej edycji mogą wziąć udział wszyscy członkowie danego zespołu). Uwagę przykuwają także takie funkcje, jak możliwość wzmiankowania danego członka zespołu (co poprawia jakość prowadzonych rozmów tekstowych), możliwość wygodnej edycji tekstu sformatowanego w aplikacjach czy możliwość tłumaczenia wysyłanych do nas wiadomości z obcych języków na nasz rodzimy (wystarczy wybór odpowiedniej funkcji z rozwijanego menu w oknie konwersacji przy danej wiadomości). Wachlarz możliwości, jeśli chodzi o czat jest więc bardzo szeroki.

Miejsce spotkań online

Microsoft Teams to także świetne narzędzie do przeprowadzania spotkań online. Nie będą Wam straszne rozmowy wideo, wideokonferencje czy konferencje głosowe. W takich wydarzeniach online będzie mogło brać udział do 10 000 osób jednocześnie. Brzmi imponująco, prawda? Teams pozwala na organizowanie wirtualnych eventów, w trakcie których możliwe będzie udostępnianie uczestnikom kontekstu i zawartości oraz wykorzystywanie sztucznej inteligencji. Spotkania organizowane są w bezpiecznym środowisku, a ich jakość jest stosunkowo wysoka (lecz zależna oczywiście od wykorzystywanego przez nas połączenia internetowego). Rozmowy możemy w wygodny sposób planować oraz zapraszać na nie gości zewnętrznych nie należących na co dzień do zespołu.

Po prostu zadzwoń!

Microsoft Teams to również aplikacja umożliwiająca nam prowadzenie najzwyklejszych rozmów telefonicznych między użytkownikami. Narzędzie umożliwia nam ustawianie statusów tekstowych informujących o naszej aktualnej dostępności. Dzwonić możemy oczywiście z wykorzystaniem połączenia internetowego w samej aplikacji Teams, w Outlooku, bądź bezpośrednio z naszego urządzenia przenośnego. Możliwość korzystania z aplikacji Teams w taki sposób, to zasługa wbudowanego w platformę Microsoft 365 systemu telefonicznego umożliwiającego nawiązywanie i odbieranie połączeń telefonicznych PTSN. Taki sposób łączenia się z zespołem może być szczególnie przydatny wtedy, gdy aktualnie znajdujemy się w miejscu o ograniczonym zasięgu naszego operatora komórkowego.

Współpraca w Microsoft Teams

Co sprawia, że platforma Teams jest świetnym rozwiązaniem w przypadku szkół czy przedsiębiorstw? Oczywiście szerokie możliwości w zakresie prowadzenia współpracy za jej pośrednictwem. Możemy łączyć się z naszymi współpracownikami z dowolnego miejsca na świecie. Dużym udogodnieniem w wypełnianiu zadań jest możliwość korzystania ze wspólnego obszaru roboczego, w którym możemy omawiać i edytować pliki (nie tylko pakietu Office). Microsoft Teams to miejsce przechowywania plików, które w ramach zespołu możemy udostępniać bez konieczności zarzucania się nawzajem setkami niepotrzebnych maili. Ciekawą funkcją komunikatora jest tryb Razem. Tworzy on wizualizację wirtualnej widowni, dzięki czemu w trakcie odbywania wideokonferencji możemy skupić się na najważniejszych sprawach nie rozpraszając nawzajem swojej uwagi. Teams to jednocześnie narzędzie, które usuwa istniejące między nami bariery językowe – dzięki tłumaczeniu w tekście na czacie oraz w wiadomościach w kanałach, obsługiwanemu w 35 językach.

Teams w szkolnictwie – jakie są jego zalety?

Microsoft Teams to potężne narzędzie wykorzystywane w szkolnictwie. Które z wyżej wymienionych zalet produktu Microsoftu najlepiej sprawdzą się w trakcie prowadzenia wirtualnych lekcji? Na pewno przyda się tryb Razem, który pozwoli na produktywne przeprowadzanie lekcji czy wykładów online. Ciekawym rozwiązaniem wartym wykorzystania może być także funkcja wspólnej pracy nad plikami Office. Dzięki niej można w wygodny sposób przeprowadzić prezentację multimedialną, razem oglądać materiały wideo czy też wspólnymi siłami pracować nad tekstami źródłowymi. Aplikacja Teams to multum możliwości, jeśli chodzi o naukę zdalną i tylko od inwencji osoby prowadzącej zależy, jak potencjał tego narzędzia zostanie wykorzystany.