Jak smartwatche ratują ludziom życie?

Smartwatche, te niewielkie urządzenia noszone na nadgarstku, nie tylko odmierzają czas czy informują o pogodzie. W dzisiejszych czasach stają się one coraz częściej narzędziem ratującym życie. Technologiczny rozwój przekształcił te urządzenia w niezastąpionych towarzyszy, które nie tylko monitorują aktywność fizyczną, ale również są w stanie wykrywać nieprawidłowości zdrowotne i wzywać pomoc w nagłych sytuacjach.

fot. Onur Binay / Unsplash

Niepozorne zegarki, które zmieniły reguły gry!

Pierwszym i najbardziej oczywistym sposobem, w jaki smartwatche ratują życie, jest ich zdolność do monitorowania parametrów zdrowotnych użytkownika. Współczesne smartwatche wyposażone są w zaawansowane sensory, które mierzą takie parametry jak puls, ciśnienie krwi, poziom tlenu we krwi czy nawet aktywność elektrokardiograficzną (EKG). Dzięki temu użytkownik może regularnie kontrolować swoje zdrowie i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Warto wspomnieć o przypadkach, w których smartwatche wykryły nieprawidłowości w rytmie serca, co pozwoliło na szybką interwencję i udzielenie pomocy medycznej. Istnieją liczne historie osób, którym smartwatche ostrzegły przed potencjalnie groźnymi arytmiami serca, zanim same osoby odczuły jakiekolwiek objawy. W takich sytuacjach smartwatche nie tylko ratują życie, ale także zapobiegają poważnym powikłaniom zdrowotnym.

Kolejnym sposobem, w jaki smartwatche mogą ratować życie, jest ich zdolność do wykrywania nagłych wypadków i automatycznego wezwania pomocy. Niektóre modele smartwatchy wyposażone są w funkcje takie jak wykrywanie upadków. Jeśli urządzenie zarejestruje nagłe zderzenie lub upadek użytkownika, może automatycznie wysłać powiadomienie do wskazanych osób lub nawet wezwać pomoc medyczną, co może być kluczowe w przypadku osób starszych lub osób z problemami zdrowotnymi.

Warto również wspomnieć o roli smartwatchy w monitorowaniu aktywności fizycznej i promowaniu zdrowego stylu życia. Regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie i długowieczność, a smartwatche mogą pomóc użytkownikom śledzić ich postępy, motywując ich do podejmowania zdrowych nawyków.

fot. Shawn Rain / Unsplash

Warto pamiętać o pewnych ograniczeniach

Jednakże, pomimo licznych zalet, istnieją również pewne wyzwania związane z używaniem smartwatchy w kontekście zdrowotnym. Jednym z głównych problemów jest dokładność pomiarów, która może być zależna od wielu czynników, takich jak jakość sensoryki urządzenia czy sposób noszenia. Warto więc polegać nie tylko na pomiarach prowadzonych za pośrednictwem smartwatchy, ale i regularnie weryfikować swoje parametry zdrowotne za pośrednictwem bardziej profesjonalnych, certyfikowanych narzędzi.

Ponadto, istnieją kwestie związane z prywatnością danych zdrowotnych, które mogą być gromadzone przez producentów smartwatchy. Co prawda muszą oni dostosowywać politykę prywatności do bardzo restrykcyjnych, unijnych przepisów, jednak niejednokrotnie głośno było o rozmaitych aferach, w wyniku których dane użytkowników były przekazywane firmom trzecim, bądź też po prostu wyciekały do sieci wskutek niefrasobliwych działań producentów smartwatchy. Dlatego powinniśmy wybierać wyłącznie sprzęt od renomowanych producentów, którzy zapewniaja odpowiednią ochronę danych osobowych i tych związanych z pomiarami parametrów zdrowotnych.

fot. Zan / Unsplash

A więc – którym producentom można ufać?

Apple

Apple Watch jest jednym z najpopularniejszych smartwatchy na rynku, zdominowanym przez markę Apple. Ich urządzenia są znane z eleganckiego designu, wyjątkowej wydajności i bogatego ekosystemu aplikacji. Apple stale wprowadza nowe funkcje zdrowotne, takie jak EKG, monitorowanie aktywności fizycznej czy wykrywanie upadków, co czyni je atrakcyjnymi dla szerokiego spektrum użytkowników.

Samsung

Samsung Galaxy Watch to kolejna znacząca marka w świecie smartwatchy. Ich urządzenia oferują szeroką gamę funkcji, w tym monitorowanie zdrowia, nawigację GPS, płatności bezdotykowe i wiele innych. Samsung zdobył uznanie za innowacyjne podejście do projektowania, wprowadzając na rynek smartwatche o różnych kształtach i rozmiarach, aby zaspokoić różnorodne preferencje użytkowników.

Garmin

Garmin to producent znany głównie z urządzeń GPS i zegarków sportowych. Ich smartwatche są szczególnie popularne wśród entuzjastów fitnessu i osób aktywnych fizycznie, ponieważ oferują zaawansowane funkcje treningowe, w tym monitorowanie tętna, analizę biegów czy pływania, a także funkcje nawigacyjne. Smartwatche Garmin są często wybierane przez osoby, które intensywnie trenują i potrzebują precyzyjnych danych.

Fitbit

Fitbit był jednym z pionierów w dziedzinie aktywności fizycznej i monitorowania zdrowia. Ich smartwatche są skoncentrowane głównie na funkcjach fitnessu i zdrowia, oferując użytkownikom możliwość śledzenia aktywności fizycznej, monitorowania snu, pomiaru pulsacji i wiele więcej. Po przejęciu przez Google Fitbit kontynuuje rozwój swoich urządzeń, integrując je z innymi produktami Google.

Huawei

Huawei również wchodzi do gry z własnymi smartwatchy, oferując użytkownikom nowoczesny design i zaawansowane funkcje. Ich urządzenia są popularne ze względu na konkurencyjną cenę i bogate funkcje, takie jak monitorowanie zdrowia, długotrwała żywotność baterii oraz możliwość integracji z innymi urządzeniami Huawei.

Te wiodące marki smartwatchy ciągle rywalizują o uwagę i zaufanie użytkowników poprzez innowacje, wydajność i funkcjonalność. W miarę jak technologia się rozwija, możemy spodziewać się, że będą one nadal podnosić poprzeczkę, dostarczając coraz bardziej zaawansowanych i użytecznych rozwiązań dla użytkowników na całym świecie.

Czytaj też: Wybieramy smartwatcha do 1500 złotych – styczeń 2024

Grafika tytułowa: Sayan Majhi / Unsplash