Akademicka Łódź wspiera młodych naukowców
Konkurs o nazwie: „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2023” zgromadził rekordową liczbę projektów zgłoszonych przez nieformalne grupy.
Urząd Miasta Łodzi rokrocznie ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji działań zmierzających do przekształcenia miasta w centrum wydarzeń naukowych o znaczeniu międzynarodowym.
Łódź zachęca
W ten sposób władze Łodzi zachęcają do studiowania w tym mieście i propagują osiągnięcia naukowe Łodzi.
Konkurs „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa” realizowany jest przez zewnętrznego Operatora – Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Adresowany jest do organizacji pożytku publicznego działających w szeroko pojętym obszarze akademickim.
W ramach konkursu można uzyskać dotacje finansowe w wysokości maksymalnie 25 tysięcy złotych.
Na początku lutego ogłoszono wyniki konkursu grantowego. Zwycięskie projekty zaskoczyły różnorodnością i kreatywnością, udało się nawet pobić rekord Polski!
Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych działających w obszarze akademickim. Urząd Miasta Łodzi przeznaczył 420 tys. złotych na dofinansowanie zwycięskich projektów.
Rekordowa liczba zgłoszeń
W tegorocznej edycji aż 18 z ponad 50 złożonych wniosków otrzymało dofinansowanie. Wśród nich znalazły się m.in. konferencje i wydarzenia naukowe, kampania promocyjna, projekty realizowane przez studenckie koła naukowe, wydarzenia integrujące międzynarodową społeczność uniwersytecką.
Połowa zwycięskich projektów postawiła sobie za cel promocję nauki w obszarze STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics.
Przedstawiamy bliżej dwie inicjatywy związane z tym tematem. Zostały one zaprezentowane na konferencji prasowej, która odbyła się na Politechnice Łódzkiej z udziałem Adama Pustelnika – Wiceprezydenta Miasta Łodzi, Krzysztofa Jóźwika – Rektora Politechniki Łódzkiej, Zofii Kwiecień z Centrum OPUS oraz przedstawicieli grupy nieformalnej Iron Warriors – Aleksandry Woźniak i Łukasza Barszczaka oraz Fundacji Akademya – Tomasza Liśkiewicza i Grzegorza Liśkiewicza.
Iron Warriors
To grupa młodych, ambitnych studentów z Politechniki Łódzkiej, którzy robią coś ponadprzeciętnego. Przede wszystkim wykorzystują w praktyce wiedzę zdobywaną na studiach. Drużyna powstała pod koniec 2012 roku. Od tego czasu pracuje nad pojazdem, który ma za zadanie przejechać jak najwięcej kilometrów na jednym litrze paliwa.
W ciągu ostatnich sześciu lat zbudowali trzy bolidy i mogą pochwalić się znacznymi osiągnięciami. Zajęli1. miejsce podczas zawodów Educ Eco we Francji, ustanowili rekord Polski w jeździe na kropelce wynoszący 837 km/l. To najszybciej rozwijająca się polska drużyna startująca w Eco – maratonach.
Zespół zajmuje się budową energooszczędnych bolidów biorących udział w konkursach pojazdów mających przejechać jak największą odległość na litrze paliwa. Działa od 2012 roku przy Politechnice Łódzkiej i od 2013 bierze udział w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon, Pisaralla Pisimmälle oraz Educ Eco. Ponadto zespół pobił rekord Polski w „jeździe na kropelkę” z wynikiem 837 km/l.
Iron Warriors aktualnie pracuje nad modernizacją bolidu w zakresie elektryki i silnika. Dzięki szkoleniom dokształca się w zakresie projektowania w wielu programach, które wykorzystuje do ulepszania swojego bolidu.
Ich cel: chcą jako pierwsza drużyna w Polsce przekroczyć granicę 1000 km na jednym litrze paliwa. Są już blisko. Biorą także czynny udział w wielu konferencjach międzynarodowych, na których mogą zaprezentować swoje prace naukowe m.in. w Melbourne, Helsinkach, Bangkoku.
W 2023 r. zespół planuje udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon oraz Albi Eco Race we Francji. Tym razem wykorzystane zostaną dwie wersje bolidu. W konkursie Shell Eco-marathon Zespół wystartuje z nowszym bolidem Eco Arrow 3, z myślą o drugich zawodach reaktywowano poprzedni bolid – Eco Arrow 2, zmieniając jego źródło zasilania na silnik elektryczny. Konkursy odbędą się w maju 2023 r.
F1 in Schools Poland – Fundacja Academya
F1 in Schools jest uznawany za największy i najbardziej ekscytujący projekt edukacyjny na świecie oparty w obszarze STEM (Sciences-Technology-Engineering-Mathematics).
Zapoczątkowany w 8 szkołach w Wielkiej Brytanii w 1999 roku, jest aktualnie obecny w ponad 26 000 szkołach w 51 krajach. Jest to jedyna w swoim rodzaju globalna platforma promocji filozofii Formuły 1 wśród młodzieży.
Statut założycielski organizacji F1 in Schools stanowi, że jest ona i pozostanie organizacją nienastawioną na zysk. Fundusze, które pozyskuje od sponsorów inwestuje w administrowanie, rozwój i rozszerzanie zasięgu programu wśród młodzieży.
„Cieszymy się, że możemy wspierać program F1 in Schools, ponieważ nadal inspiruje i kształci młodych ludzi w zakresie przedmiotów STEM, które mają kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego sportu, ale mogą mieć ogromny wpływ na całe społeczeństwo” – Stefano Domenicali Przewodniczący i dyrektor generalny Formuły 1.
F1 in Schools Poland to pierwsza w historii polska edycja międzynarodowego konkursu pod oficjalnym patronatem Formuły 1. Ten największy na świecie konkurs dla młodzieży STEM dzięki wsparciu sponsorów, partnerów i Urzędu Miasta Łodzi, będzie miał miejsce również w Polsce.
25 drużyn z uczestnikami z 18 szkół z terenu całego kraju bierze udział w pierwszym sezonie F1 in Schools w Polsce. Każda z drużyn skład się z 3-6 uczestników w wieku 11-19 lat. Drużyny projektują swój model bolidu F1 oraz opracowują indywidualny styl i charakter zespołu.
Dzięki wsparciu Arkance Systems, uczestnicy rozpoczęli naukę oprogramowania Fusion 360, którego używają do projektowania bolidów.
Finały krajowe odbędą się 14 maja 2023 roku na terenie Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Zwycięskie zespoły otrzymają przepustkę do finałów światowych, które zaplanowane są na wrzesień 2023 w Singapurze.
Inni dofinansowani
Wśród innych docenionych projektów, które także otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu znajdują się m. in:
– „Czy kujon to rodzaj oberka?” – Grupy nieformalnej: AZPiT UŁ Kujon
– „Hackathon HAcK NA ZDROWIE” – Grupy nieformalnej: ABK UMED
– Drużyna Raptors – udział w zawodach łazików marsjańskich CIRC 2023 – Grupy nieformalnej: Koło naukowe robotyki SKaNeR – drużyna Raptors
– Konkurs ZTGK 2023 – Gamdev rodzi się w Łodzi – Grupy nieformalnej Gamedev rodzi się w Łodzi
– W chmurach z liczbami Grupy nieformalnej: Newton Room Aviacja
– Konferencja naukowa /EMPATIA/ w ramach ECO MAKE 2023. Stowarzyszenie Pola Designu (Design Fields)
– Nauka inspiruje! Zaprzyjaźnij się z nią na Uniwersytecie Łódzkim. Grupy nieformalnej: Centrum Komunikacji
Czytaj także: Czy podbój kosmosu jest opłacalny?