Microsoft Surface Go 3 – ultra-kompaktowy laptop
Czy to tablet w formie laptopa czy laptop w formie tabletu?
Miniaturyzacja urządzeń do pracy i rozrywki powinna być zakazana. Ktoś powinien głośno i wyraźnie ustawić granicę, której żaden producent nie powinien przekroczyć. Żarty żartami, ale mówiąc już zupełnie poważnie, to czy 10-calowy ekran jest wystarczający do codziennej pracy lub oglądania filmów na kanapie? Przekonamy się…
3 w 1
Surface Go trzeciej generacji to wyjątkowo małe i kompaktowe urządzenie. Po części jest tabletem, ponieważ ma dotykowy ekran, rysik i radzi sobie w takiej formie. Jednak ma na pokładzie system Windows, który sprawia, że jest w pełni funkcjonalnym PC-tem. Za dedykowaną klawiaturę trzeba dodatkowo zapłacić, ale wtedy Surface staje się niedużym laptopem o wielkich możliwościach. Więc jest tabletem, laptopem i szkicownikiem.
Nowy ale stary look
Urządzenie z serii Surface należą do jednych z najlepiej wykonanych i często konkurują z produktami firmy Apple. Znane są z doskonałej jakości wykonania, z materiałów premium, jak magnezowa obudowa i alkantara oraz z prostego, klasycznego designu. Surface Go 3 należy do najmniejszych stacji roboczych Microsoftu i wygląda identyczne do Surface Go 2. Z zewnątrz nie różni się absolutnie niczym. Plecki wykonano z matowego magnezu, w połowie ich wysokości znajduje się odchylana klapka, dzięki której Surface może stać poziomo lub w pionie, na górnej krawędzi jest przycisk zasilania i regulacja głośności, a na prawej krawędzi wyjście na słuchawki, port USB-C i gniazdo ładowarki. Pod odchylaną nóżką znajdziemy slot na kartę pamięci Micro SDXC. Dwie kamery, przednia i tylna to dokładnie te same, które były w dwójce, czyli 8 i 5 MP, które są zresztą bardzo dobre i wyświetlają obraz super jakości.
Przeczytaj też: Lenovo Yoga Tab 13 – najlepszy tablet do rozrywki | CoNowego.pl
Wygląd to nie wszystko
Konfiguracja Surface Go 3 dosłownie mnie zatkała. Niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu. Procesor taktowany zegarem od 1GHz w komputerze z Windowsem? Bardzo byłem ciekawy jak ta nierówna walka będzie wyglądała i muszę powiedzieć, że… bardzo różnie. Surface Go 3 ma 10.5 calowy ekran o rozdzielczości 1920×1280 i to przy tak małym ekranie w zupełności wystarczy. Jednostka centralna to dwurdzeniowy i czterowątkowy Intel Pentium Gold 6500Y, pracujący w zakresach 1.1 – 3.4 GHz. Moim skromnym zdaniem to zbyt wolny procesor jak na tego typu laptopa, a jego wydajność można przyrównać do jednostek Intel i3. RAM to 8GB, dysk 128GB, karta grafiki ta sama co w Go 2, czyli Intel UHD Graphics 615.
Specyfikacja Surface Go 3
- Procesor: Intel Pentium Gold 6500Y (2 rdzenie, 4 wątki, 1.10-3.40 GHz, 4 MB cache)
- Pamięć RAM: 4 GB (LPDDR3, 1866 MHz)
- Dysk eMMC: 128 GB
- Dotykowy ekran: Tak
- Ekran: Błyszczący, LED, IPS, 10,5 cali, 1920 x 1280 pikseli
- Karta graficzna: Intel UHD Graphics 615
- Kamera internetowa: 5.0 Mpix i 8.0 Mpix
- Łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0
- Złącza: USB Typu-C, microSD, wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe
- Obudowa i wykonanie: Magnezowa obudowa i Corning Gorilla Glass 3
- System operacyjny: Microsoft Windows 11 Home w trybie S (w testowanym modelu był Windows 10)
- Wymiary: 8,3 mmx245 mmx175 mm
- Waga: 0,54 kg
- Cena: ok. 2800 zł bez klawiatury i rysika
Jak się sprawdza na co dzień?
Najlepiej wypadła praca na klawiaturze, typowo biurowe klikanie, Word, Excel, poczta i przeglądanie sieci, działa super, szczególnie na zasilaniu. Jednak po odpięciu zasilania i przejściu w tryb tabletu, Surface Go 3 zaczyna się czasem zastanawiać, myśleć. Zdarzyło się, że podczas zwykłego scrollowania strony przy pomocy kciuka, czekał na drugie muśnięcie. Niestety zabrakło mi też płynności przewijania treści. Tak więc wydajnością nie grzeszy, ale swoje sześć godzin na baterii wytrzyma. Osobiście wole większe ekrany, dla mnie minimum to 13 cali, przy 10.5 pracuje mi się mniej komfortowo, ale to bardzo subiektywna ocena. Dzięki temu, że Surface Go 3 jest tak mały, z łatwością zmieści się do damskiej torebki, wąskiej aktówki lub walizki. Ale jak dla mnie jest to laptop wspomagający, a nie ten główny, na którym pracuje. Głównie z tego powodu, że mały ekran to małe cyferki w Excelu i małe literki w Wordzie. Chociaż zaskoczył mnie, gdy uruchomiłem na nim wszystkie możliwe aplikacje i programy w tym samym czasie, a także 30 zakładek w przeglądarce i nadal bez najmniejszej czkawki przeskakiwałem pomiędzy programami.
Z czy bez klawiatury?
Surface Go 3 potrzebuje klawiatury jak sucha studnia wody. Nie ma najmniejszego sensu kupować go bez, gdyż z nią otrzymuje stuprocentową funkcjonalność laptopa. Pełni ona jednocześnie rolę ochronną ekranu jako klapka. Klawiatura jest sztywna i przyjemnie się na niej pisze, jednak mniejsze niż zwykle klawisze wymagają chwili, żeby się do nich przyzwyczaić, ponieważ wielu z nas pisze na pamięć. Klawiatura jest miękka, o niskim skoku i podświetlana. Dotykowy pad jest o wiele bardziej responsywny i reaguje o wiele szybciej niż w poprzednim modelu. Do zestawu można dokupić rysik, który sprawdzi się najlepiej u osób, które będą potrafiły z niego zrobić użytek.
Przeczytaj też: Tablet lepszy od laptopa? – test Lenovo Tab P11 Pro | CoNowego.pl
A czy można na nim grać?
Teoretycznie jego konfiguracja jest za słaba, aby uruchomić gry, ale to nie problem, bo… na szczęście mamy gamingowe serwisy chmurowe, takie jak NVIDIA GeForce NOW, Amazon Luna, Microsoft Xbox Game Pass, Google Stadia i wiele innych. Takie granie wykorzystuje tylko nasz ekran i szybkie łącze internetowe, a cała moc obliczeniowa zostaje po stronie dostawcy usług. Dodatkowo znika problem przechowywania gier, które zajmują nawet ponad 100GB.
W sumie…
W sumie to całkiem ciekawy sprzęt, pod warunkiem, że jest dodatkowym urządzeniem. Wygląda świetnie, jest bardzo mobilny i kompaktowy. W zestawie z klawiaturą stanowią nierozerwalną parę. Przy biurku i na zasilaniu pracuje się na nim wygodnie i komfortowo, w dłoni leży stabilnie i wygodnie, ale wydajność procesora spada bez zasilania, jak w większości laptopów. Jest to w pewnym stopniu odpowiednik iPada, który też dostępny jest klawiaturą. Korzystając z niego dla rozrywki, świetnie czyta się na nim książki i przegląda strony. Do oglądania VOD, preferuję duże ekrany.
Zalety | Wady |
---|---|
Świetny wygląd i jakość wykonania | Szerokie ramki ekranu |
Ultra mobilność | Mało zmian w stosunku do Go 2 |
Wszechstronność 2 w 1 | |
Obsługa rysika |