Czy istnieje alternatywa dla tradycyjnych serwerów i pamięci w chmurze publicznej?

Praca zdalna na dobre zagościła w naszych biurach i domach. Dla jednych była to prawdziwa rewolucja i szkoła przetrwania, a dla innych ewolucja i okazja do rozwoju swojej działalności i przeniesienie jej na kolejny poziom. 

Przedsiębiorstwa pracujące na tradycyjnych serwerach znalazły się w poważnych tarapatach, gdyż te rozwiązania uniemożliwiały dostęp do zasobów firmy poza biura. Z kolei firmy korzystające z rozwiązań chmurowych mogły korzystać z dokumentów i aplikacji firmowych, ale w ograniczonej formie i dzięki dodatkowo płatnym usługom. Wydawałoby się, że żadne z proponowanych rozwiązań nie jest pozbawione wad i nie jest idealne. Faktycznie tak jest, jednak istnieje sposób, który przy niedużym koszcie inwestycji oferuje skalowalność, bezpieczeństwo, dostęp z każdego miejsca na Ziemi oraz niezliczone funkcje, aplikacje i usługi, które doceni każdy przedsiębiorca. Odpowiedzią jest prywatna chmura NAS. 

Czym jest NAS

Network-Attached Storage to nic innego jak nasza prywatna chmura, urządzenie pamięci masowej, które umożliwia przechowywanie każdego typu danych i pozwala nimi się dzielić z innymi użytkownikami domu lub biura. Najprostsze serwery NAS możemy wykorzystywać w domu do przechowywania plików, zdjęć lub filmów, a te bardziej zaawansowane do biur, tworząc wspólną i bezpieczną przestrzeń do pracy oraz zdalny dostęp do zasobów. A serwery NAS Synology oferują dodatkowo całą gamę usług, rozwiązań biznesowych i aplikacji, które pozwalają w pełni wykorzystać funkcjonalność i możliwości serwerów NAS jak np. własny serwer pocztowy, współdzielone w czasie rzeczywistym dokumenty oraz programy biurowe do ich edycji, pełna i dowolna konfigurowalność ekosystemu, aplikacje do komunikacji i wiele innych.

Jeden ekosystem, wiele możliwości

Inteligentny ekosystem Synology składa się zarówno z rozwiązań sprzętowych jak i oprogramowania. Odpowiednio wybrane i dopasowane serwery są wyposażone w szereg usług, dopasowanych do potrzeb konkretnego klienta. Jedną z nich jest Synology Drive, która odpowiada za bezproblemową pracę i dostęp do zasobów danych z różnych urządzeń. Niezależnie od tego, czy pracujemy z domu czy z biura, ze swojego laptopa, przeglądarki internetowej innego komputera czy smarftona, będziemy mieli zawsze dostęp do wszystkich dokumentów w ich najbardziej aktualnej formie. Wszelkie zmiany w plikach i ich zawartości są na bieżąco synchronizowane. Pracownicy mogą współdzielić pliki, a także pracować w czasie rzeczywistym na jednym dokumencie. Synology Drive  to także bezpieczeństwo naszych danych, system regularnie tworzy kopie zapasowe i w razie nadpisania plików lub ich utraty czy wykasowania, pozwala na dostęp do archiwalnych i poprzednich wersji. Sam interfejs użytkownika jest bardzo intuicyjny i bazuje na znanym wszystkim popularnym systemie plików/folderów. Przenoszenie i zarządzanie zasobami odbywa się na zasadzie przeciągnięcia plików z jednego okienka do drugiego, rodem z Windowsa.

Synology Office

Podstawowym narzędziem do pracy biurowej jest pakiet trzech aplikacji: do pisania, liczenia i prezentacji. Załóżmy, że w swoim biurze pracujesz na komputerze stacjonarnym, ale firma planuje wysłać pracowników na pracę zdalną. Zamiast zabierać ze sobą biurowy sprzęt, możemy skorzystać z rozwiązania Synology Office na swoim prywatnym, domowym komputerze. Programy pakietu Office dostępne są przez przeglądarkę internetową. Wystarczy się zalogować, by cieszyć się dostępem do wszystkich dokumentów biurowych. Dostęp zdalny do plików ma też dodatkową zaletę, mianowicie wszystkie dokumenty zapisywane są na serwerach w chmurze, a nie na dysku komputera. Pozostają tam, gdzie są najbezpieczniejsze. Na tej samej zasadzie działają Arkusz kalkulacyjny (program służący do kalkulacji, analizy) oraz Slajdy (programy służący do  projektowania prezentacji). Dokumenty, na których pracujemy są synchronizowane w czasie rzeczywistym oznacza to, że każdy, pracownik firmy może korzystać z najnowszej wersji pliku, a dodatkowo na jednym dokumencie może pracować kilka osób jednocześnie, w tym samym czasie. Pakiet Synology Office jest kompatybilny z popularnymi pakietami biurowymi. 

Synology Office oferuje także integrację z aplikacją Chat. Integracja tych dwóch aplikacji umożliwia kominukację z zespołem na wielu poziomach. Wszelkie zmiany naniesione na dokumenty zostają zapisane a osoby, które je współdzielą, otrzymają powiadomienia. Gdy zajdzie potrzeba omówienia, doprecyzowania, zadania pytania lub po prostu rozmowy, znajdziemy aplikacje umożliwiającą czaty pisane, rozmowy a integracja z JumpChat i Jitsi (aplikacje zewnętrznych producentów) pozwala na błyskawiczne organizowanie videokonferencji. 

Rozwiązania w zakresie produktywności w chmurze prywatnej.

Synology oferuje możliwość skonfigurowania prywatnego serwera poczty mailowej. Jeżeli korzystasz już z innych rozwiązań pocztowych to masz do wyboru albo przejść w całości na usługę Synology MailPlus, albo połączyć oba rozwiązania. Razem z pocztą jest też usługa kalendarza, która pomoże nam w organizacji pracy, w ustalaniu listy zadań, w przydzielaniu pracy podwładnym a także w ustalaniu spotkań na odległość. W pakiecie znajduje się także aplikacja Synology Contacts do gromadzenia i zarządzania adresami i danymi pracowników i klientów. Jest ona w pełni kompatybilna ze znanymi usługami takimi jak: Google, Outlook czy CardDav. Dzięki temu łatwo i szybko możemy importować i eksportować dane w obie strony. Ostatnie z narzędzi to Note Station, wirtualny notatnik, który możemy traktować jako brudnopis do zapisania swoich pomysłów lub projektów. Największą zaletą tych wszystkich usług jest dostęp z dowolnego miejsca na ziemi. Pracując zdalnie możesz korzystać z wszystkich tych rozwiązań w biurze, w domu lub poza nim. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie musisz nawet mieć swojego komputera, bo cały ekosystem dostępny jest z poziomu przeglądarki internetowej. 

Bezpieczeństwo

Na koniec warto powiedzieć, dlaczego prywatna chmura oparta na serwerach NAS są świetną alternatywą dla chmur publicznych. Choć piszemy o tym na końcu, to kwestia bezpieczeństwa dla każdego przedsiębiorstwa, jest sprawą kluczową. Wszyscy chcemy, aby nasze dane były bezpieczne, żeby dostęp do nich miały tylko upoważnione osoby, żeby były szyfrowane ale łatwo i szybko dostępne, żeby można je było odzyskać w razie utraty, żeby te rozwiązania nie kosztowały fortunę i żeby mieć nad wszystkim kontrolę w 100%. Tak właśnie działa prywatna chmura Synology NAS. Raz kupujesz serwery a w pakiecie otrzymujesz: cały ekosystem, narzędzia do pracy, elastyczne i skalowalne rozwiązania pracy zdalnej, aplikacje biurowe, system natychmiastowej wymiany plików między biurami, pracownikami, backup i dostęp do wersji archiwalnych, własny konfigurowalny system pocztowy, kalendarz, czat oraz dostęp do zasobów firmy z każdego miejsca na ziemi. Ponieważ praca zdalna stała się nową normą i sposób przesyłania danych też stał się niezwykle ważną częścią architektury bezpieczeństwa, to Synology oferuje także darmowe bezterminowe licencje klienckie na dostęp do VPN oraz Site-to-Site VPN bez żadnych dodatkowych kosztów dla użytkowników routerów firmy Synology.

Artykuł powstał we współpracy z firma Synology.