30 lat ThinkPad! Byliśmy na obchodach Lenovo!

Lenovo to jeden z najbardziej uznanych producentów urządzeń mobilnych obecnych na polskim rynku. Furorę wśród osób poszukujących dobrego, wszechstronnego laptopa robią szczególnie modele z prestiżowej linii ThinkPad. Tak się składa, że w 2022 roku obchodzimy 30 urodziny tej niezwykłej rodziny urządzeń. Zjawiliśmy się na warszawskim evencie zorganizowanym z tej okazji w Fabryce Norblina przez polski oddział Lenovo.

Lenovo podsumowuje 30 lat marki ThinkPad

Spotkanie z przedstawicielami koncernu Lenovo było doskonałą okazją do podsumowania trzydziestoletniej historii marki ThinkPad. Laptopy należące do tej rodziny od lat są cenione między innymi przez profesjonalistów poszukujących bezkompromisowych urządzeń towarzyszących im podczas wykonywania codziennych obowiązków. ThinkPady słynne są ze swojej legendarnej wręcz niezawodności oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych użytkownika.

Prekursorem linii ThinkPad był model ThinkPad 700C wydany w 1992 roku. Bardzo szybko okrzyknięty został objawieniem odbywających się w tym samym roku targów CES oraz synonimem luksusu i prestiżu. Już kilka miesięcy na rynku przyniosło urządzeniu ponad 300 nagród, co jest nie lada osiągnięciem. Sukces pierwszego ThinkPada doprowadził do sytuacji, w której do października 2022 roku Lenovo może poszczycić się 200 milionami sprzedanych laptopów z tej serii.

Poniedziałkowe spotkanie było okazją do wysłuchania przemówienia Wojciecha Zaskórskiego – General Managera w Lenovo Polska:

„Świętujemy dziś 30-lecie marki ThinkPad. Jest to świetna okazja, aby z sentymentem spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie, co dzięki naszej wspólnej pracy udało się osiągnąć na rynku IT. Dziś, w 2022 roku jesteśmy świadkami nie tyle ewolucji, a rewolucji. Przyspieszenie postępu technologicznego umożliwia nam podejrzenie prac technologii przyszłości, tworzonej przez inżynierów Lenovo. Jej najlepszym przykładem jest ThinkPad X1 Fold, pierwszy na świecie komputer z elastycznym ekranem, którego najnowszą wersję prezentujemy dziś po raz pierwszy w Polsce. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że jako Lenovo tworzymy rozwiązania, z których będą korzystać kolejne pokolenia.”

Co nowego? Co już wkrótce?

Lenovo wydało właśnie z okazji 30. urodzin ThinkPada specjalnie przygotowaną wersję topowego modelu ThinkPad X1 Carbon 10. generacji. Będzie to sprzęt zdecydowanie dla koneserów marki. Koncern z Chin opatrzył go m.in. logotypem w stylu nawiązującym do prekursorów serii, który umieszczony został na górnej pokrywie wykonanej z włókna węglowego. Zestaw sprzedażowy zawiera również specjalne jedwabne napisy 30th Anniversary Edition, opakowanie nadające się do recyklingu i utylizacji, naklejki ze specjalnej edycji, retro nakładki TrackPoint oraz kolekcjonerską książeczkę. Limitowany wariant ThinkPada X1 Carbon 10 to 5000 wyprodukowanych egzemplarzy, z których 100 trafi do sprzedaży nad Wisłą.

Podczas spotkania w Fabryce Norblina mogliśmy zapoznać się także z najbardziej kultowymi laptopami z serii ThinkPad. Wśród nich warto wymienić takie legendy, jak ThinkPad T41, 570 czy X300. Nie zabrakło również nowości ze znanym logo na obudowie. Na specjalnie przygotowanych stoiskach możliwe było sprawdzenie szczytowych osiągnięć Lenovo – komputerów ThinkPad Z16, X1 Carbon 10. generacji, X1 Nano 2. generacji czy też rewelacyjnego ThinkPada X1 Fold 16 wyposażonego w elastyczny wyświetlacz.

Na koniec mamy jeszcze dla Was kilka ciekawostek związanych z laptopami z linii ThinkPad:

 • Pierwotną inspiracją dla projektu ThinkPada, autorstwa Richarda Sappera, było japońskie pudełko bento.
 • Inspiracją dla nazwy „ThinkPad” były kieszonkowe notatniki z wytłoczonym na froncie hasłem „Think”, wydawane niegdyś wszystkim pracownikom IBM.
 • Czerwony kolor TrackPointa oficjalnie nazwano „Magenta”, aby ominąć standardy bezpieczeństwa IBM dotyczące „awaryjnego wyłączania zasilania”.
 • Każdy model ThinkPada ma wewnętrzną nazwę kodową. 700C był nosił nazwę roboczą „Nectarine”, natomiast 701C to „Butterfly”.
 • Formalna nazwa klawiatury motylkowej w modelu 701C to klawiatura „TrackWrite”.
 • ThinkPada 701C można zobaczyć w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
 • Pierwszym ujawnionym ThinkPadem był w rzeczywistości tablet 700T z kwietnia 1992 roku, ale został wprowadzony na rynek obok modeli 700 i 700C w październiku tego samego roku.
 • Ten oryginalny ThinkPad 700C kosztujący wówczas 4000 dolarów miał procesor o taktowaniu 25Mhz.
 • W 1993 roku IBM wyprodukował model ThinkPad 555BJ z wbudowaną drukarką Bubble Jet.
 • IBM wprowadził także model 755CDV, w którym można było zdjąć tylną część ekranu i postawić laptopa na rzutniku, dla tych, którzy jeszcze pamiętają co to jest rzutnik!
 • Guma użyta do wykonania oryginalnej nakładki TrackPoint była gatunkiem i rodzajem stosowanym w kołach rollercoasterów.
 • Gumowe podkładki pod laptopy ThinkPad, które zapobiegają jego przesuwaniu się, są wzorowane na kocich łapach.

Czytaj też: PGA 2022 – byliśmy tam! Podsumowanie targów

Oczywiście Lenovo życzymy kolejnych sukcesów, a także kolejnych 30 lat (i więcej) na rynku dla serii ThinkPad. Dajcie koniecznie znać w komentarzach czy korzystacie na co dzień ze sprzętu od chińskiego giganta i jak sprawuje się w zadaniach, które przed nim stawiacie!