Wspólna inwestycja w elektrykę

LG Energy Solution i Honda kosztem kilku miliardów dolarów wybudują w amerykańskim Ohio fabrykę produkująca baterie do pojazdów elektrycznych.

Budowa nowego obiektu rozpocznie się na początku 2023 roku, a do końca 2025 roku ruszy masowa produkcja akumulatorów litowo-jonowych.

Sama fabryka baterii będzie kosztować 3,5 miliarda dolarów, a całkowite inwestycje spółki joint venture ostatecznie wyniosą 4,4 miliarda dolarów, podały firmy.

Honda i LGES ogłosiły w zeszłym roku plany wspólnego przedsięwzięcia i fabryki akumulatorów, ale nie ujawniły lokalizacji. Zakład ma zatrudniać około 2200 osób.

Oprócz nowej fabryki akumulatorów, Honda poinformowała we wtorek, że planuje zainwestować 700 milionów dolarów w przestawienie kilku istniejących fabryk samochodów i układów napędowych na produkcję pojazdów elektrycznych. Japoński producent samochodów przewiduje rozpoczęcie produkcji i sprzedaży pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej w 2026 roku.

Plany LG i Hondy wpisują się w wielomiliardowe inwestycje w amerykańską produkcję pojazdów elektrycznych i akumulatorów w związku z zaostrzającymi się przepisami dotyczącymi emisji.

Producenci samochodów stoją w obliczu bardziej rygorystycznych wytycznych, które są częścią umowy Stany Zjednoczone-Meksyk-Kanada (wcześniej Północnoamerykańska umowa o wolnym handlu), a ostatnio także ustawy o przeciwdziałaniu inflacji. Obie polityki zwiększyły wymagania dotyczące części samochodowych i materiałów wytwarzanych w tych krajach, aby uniknąć ceł lub kwalifikować się do zachęt finansowych.

Czytaj także: LG dostarczy… stacje ładujące dla „elektryków”!