PGA 2022 – byliśmy tam! Podsumowanie targów

W dniach od 7 do 9 października w stolicy Wielkopolski odbyły się targi PGA – Poznań Game Arena 2022. Impreza po raz kolejny powróciła w swojej „tradycyjnej” formie po zawirowaniach wywołanych pandemią. Tak się składa, że mieliśmy okazję być tam w piątek, w trakcie VIP Day. Co zastaliśmy na miejscu?

Xbox i Nintendo – konsole na pierwszym planie

Najważniejszymi wystawcami, jacy pojawili się na tegorocznym PGA byli Xbox oraz Nintendo. Giganci z USA i z Japonii zaprezentowali na targach swoje najnowsze osiągnięcia w kwestii sprzętowej. Mogliśmy także sprawdzić najciekawsze wiodące nowości dla tych urządzeń, jeśli chodzi o gry. Zwiedzający mogli je ograć w dedykowanych strefach i przekonać się, czy zakup którejś z konsol będzie dla nich dobrą decyzją.

Niestety na targach PGA zabrakło przedstawicieli Sony. Wielka szkoda. Problemy z dostępnością PlayStation 5 w ostatnich miesiącach oraz brak pomysłu na stworzenie godnej konkurencji dla abonamentu Xbox Game Pass sprawiły, że platforma bardzo mocno straciła w oczach fanów. Obecność na PGA wpłynęłaby na pewno bardzo pozytywnie na wizerunek koncernu w Polsce.

Możliwość ogrania gier

PGA 2022 było nie tylko okazją do sprawdzenia konsol od Microsoftu oraz Nintendo. Doczekaliśmy się bowiem możliwości ogrania popularnych gier. Przygotowane zostały dedykowane stanowiska, na których mógł zasiąść praktycznie każdy fan konsol i pecetów by sprawdzić największe hity ostatnich miesięcy tak intensywnie promowane w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych.

Specjalna uwaga została poświęcona także grom Indie. Dla ich deweloperów została przygotowana specjalna sala, w której mogli prezentować swoje nowości szerokiej publiczności. Owe produkcje, mimo że nie są tak rozbudowane i intensywnie promowane, jak duże tytuły AAA – również wzbudzały ogromne zainteresowanie osób odwiedzających targi.

Dostawcy sprzętu na PGA!

Na tegorocznych targach Poznań Game Arena swoje nowości prezentowali także producenci oraz dostawcy sprzętu komputerowego. Fani nowoczesnych rozwiązań mogli odwiedzić m.in. stanowiska takich marek, jak ASUS ROG, Genesis czy sklepu Komputronik. Na niektórych z tych stoisk możliwe było nie tylko oglądanie najnowszego sprzętu, ale także dokonanie zakupów – dzięki obecności sprzedawców.

Ciekawostką była możliwość ogrania niesamowitego hitu, jakim w ostatnich tygodniach jest – dzięki serialowi Netflixa – Cyberpunk 2077. To właśnie z tą marką siły połączył ASUS ROG. Stanowiska umożliwiające ogranie polskiego hitu cieszyły się zainteresowaniem graczy. Nie bez znaczenia był tu fakt, że CD Projekt Red zapowiedział niedawno duże DLC fabularne dla tej gry.

Co działo się w kolejnych dniach?

Sobota i niedziela na PGA 2022 przyniosły spore atrakcje dla fanów gier komputerowych. Odbyły się liczne zawody organizowane zarówno przez głównego sponsora targów – Rockstar Energy Drink, jak i przez Oficjalnego Dostawcę Internetu Poznań Game Arena – firmę INEA. Swoją obecność na tarach zaznaczyły także dwa banki – Alior Bank oraz Credit Agricole – które sprowadziły na PGA influencerów oraz zaangażowały się w rozgrywki esportowe.

Fani rywalizacji w grach wieloosobowych mogli sprawdzić swoje umiejętności w grach wyścigowych oraz produkcjach takich jak FIFA 23, League of Legends, Worms, CS:GO, czy Tekken 7. W sobotę na głównej scenie PGA zaprezentowane zostały nadchodzące premiery takie, jak Lies of P, The Last Case of Benedict Fox, A Plague Tale: Requiem, The Invincible, The Last Oricru, czy System Shock. Ciekawym posunięciem ze strony Ubisoftu było natomiast przygotowanie pokazu swoich nowości w zaaranżowanej na potrzeby PGA sali kinowej.

Na PGA 2022 doczekaliśmy się także wręczenia wyróżnień w kilku kategoriach. Eventy odbywały się w sobotę oraz w niedzielę. Rozdano nagrody w ramach PGA Awards (najlepsze gry od twórców niezależnych), PGA Genesis Cosplay Show oraz CEEGA 2022. Poniżej prezentujemy Wam wyniki tych rywalizacji.

PGA Awards:

 • Best Indie Game – The Invincible (Starward Industries S.A.),
 • Best International Indie Game – Beers and Boomerangs (Witty Platypus),
 • Best Indie Booth – Medival Dynasty (Render Cube).

PGA Genesis Cosplay Show:

 • Grand Prix: Arven jako Athena (Borderlands)
 • Cosplay: Arvendui jako Aloy (Horizon Zero Dawn)
 • Show: Elromir jako Boromir (Lord of the Rings Shadow of Mordor)

CEEGA 2022

 • BEST GAME: Dying Light 2
 • VISUAL ART: Trek to Yomi
 • AUDIO: Golf Club Wasteland
 • TECHNOLOGY: Dying Light 2
 • NARRATIVE: Sherlock Holmes Chapter One
 • HIDDEN GEM: ArtFormer: Ancient Stories
 • BEST MOBILE GAME: Gwent: Rogue Mage
 • DESIGN: The Riftbreaker

Warto również wspomnieć o tym, że przez cały czas trwania targów czynne były liczne sklepy z pamiątkami oraz strefa gastronomiczna (wraz z foodtruckami). Były to również miejsca oblegane przez fanów gier komputerowych. W przeciągu trzech dni trwania imprezy Poznań Game Arena imprezę odwiedziło – według informacji udostępnionych przez organizatora – 47 628 zwiedzających. Nie jest to więc frekwencja tak imponująca, jak jeszcze przed okresem pandemii. Pamiętajmy jednak, że i tak targi odwiedziło więcej osób, niż przed rokiem. W 2022 roku nadal dopiero wracamy do tego typu eventów, a wiele osób nadal obawia się możliwości zarażenia się koronawirusem i unika przez to dużych skupisk ludzkich.

Czytaj też: Mario powraca! Co wiemy o filmie?

Szesnasta edycja PGA mimo absencji wielu ważnych marek związanych ze światem gamingu – takich jak Epic, Steam, Electronic Arts, Blizzard czy Sony – była miłym wydarzeniem, podczas którego gracze, deweloperzy oraz producenci sprzętu mogli po raz kolejny spotkać się po trudnych, pandemicznych latach i wymienić doświadczeniami, opiniami lub po prostu razem dobrze bawić. Przyszłoroczna edycja targów planowana jest na dni od 6 do 8 października 2023 roku. Miejmy nadzieję, że impreza zostanie zorganizowana z jeszcze większym rozmachem!