Epson L3550 – drukarka kompletna

Dziś już nikt nie potrzebuje zwykłej drukarki, dziś musi dodatkowo kserować, skanować, mieć łączność bezprzewodową, drukować zdjęcia, plakaty, a przy tym musi być oszczędna i mała.

Urządzenia wielofunkcyjne praktycznie zastąpiły zwykłe drukarki, ba powiem więcej, dziś trudno jest kupić zwykłą drukarkę, a jak ją znajdziemy, to się okaże, że kosztuje więcej, albo tyle samo, co wszystko potrafiący kombajn. Epson L3550 to dość ciekawa propozycja, ponieważ w niewielkich rozmiarach, zostały upakowane wszystkie funkcjonalności dużego urządzenia wielofunkcyjnego, które jest w dzisiejszych czasach niemal niezbędne. Wybierając drukarki do domu, pracy lub nauki szukamy przede wszystkim mniejszych gabarytowo i wydajnych urządzeń, ale równie ważne są dla nas niskie koszty drukowania. Czy z najnowszym Epsonem, będzie oszczędnie, szybko i kompaktowo?


Szybki start


Instalacja Epson L3550 zarówno na PC jak i na telefonie jest banalnie prosta i przebiega szybko i bezboleśnie. Na smartfona wystarczy zainstalować darmową apkę Epson Smart Panel, natomiast na komputer możemy zainstalować same sterowniki i wszystko będzie działało, ale możemy też zainstalować oprogramowanie Epsona i wtedy będziemy mogli korzystać z wszystkich funkcjonalności, które są także w aplikacji mobilnej, czyli drukarka zdjęć, skaner itd. Ale dużo ważniejsze jest to, ile będzie nas kosztowała eksploatacja drukarki.

Przeczytaj też: HP ENVY Inspire 7200 All-in-One – Drukarka do domu i do biura (conowego.pl)

Po pierwsze drukarka

Epson L3550 to drukarka atramentowa z systemem EcoTank, w którym wymienne kartridże zostały zastąpione pojemnikami z tuszem. Pełen zastaw tuszu dostajemy razem z urządzeniem i są to butelki ze specjalnymi zaworami, które pasują tylko do właściwych komór na odpowiedni kolor. Nie ma mowy, żeby się ktoś pomylił, bo nieodpowiednia butelka nie pasuje do złego koloru. Na dodatek butelki nie kapią. Zawory w nich zostały wykonane w takiej technologii, która nie uroni nawet jednej kropelki. System Eco Tank to chyba jedno z najtańszych rozwiązań, o czym przekonałem się na własnej skórze. Prywatnie korzystam z kolorowej, laserowej drukarki innego producenta i gdy skończyły mi się kolory, postanowiłem zamówić je. Niestety okazało się, że potrzebuje czterech kolorów, a każdy z nich kosztuje 250 zł. Nie miałem aż tyle wolnych środków i zamówiłem tylko czarny. W systemie Eco Tank za każdy kolor płacicie 39 zł. Teraz pewnie pojawią się pytania, na ile wystarczy tusz za 39 zł? Otóż odpowiedź brzmi… na dużo. Dołączony fabrycznie zapas tuszów pozwala na wydruk do 4300 stron w trybie czarno-białym oraz 7300 stron w kolorze. Nie udało mi się sprawdzić osobiście, bo drukarkę testowałem jedynie dwa tygodnie, ale miałem okazję testować już kilka innych drukarek z Eco Tank i faktycznie, tusz z pojemników nie paruje magicznie w jednej chwili, jak to miało miejsce w przypadku mojej laserówki. Oszczędność tuszu zawdzięcza Epson L3550 technologii Heat Free czyli drukowania bez nagrzewania i głowicy Precision Core. Oznacza to w praktyce zwiększoną długowieczność, ekologiczność oraz oszczędności na rachunkach za prąd.

Po drugie drukarka zdjęć

Miałem okazję testować wiele drukarek, ale w drukowaniu zdjęć Epson pozostaje nadal na pierwszym miejscu. Zawsze razem z drukarką do testów otrzymywałem pełen zestaw różnych papierów fotograficznych, matowych, błyszczących a nawet magnesów. Tak było też w tym przypadku i jeżeli kochasz fotografie, a szczególnie te, które możesz dotknąć, poczuć ich zapach, to Epson L3550 może się spodobać. Odbitki papierowe u fotografa kosztują dużo więcej, a ich jakość jest identyczna. Papier fotograficzny w formacie 10×15 cm, 50 arkuszy kosztuje 47 zł. Łatwo jest policzyć, że wydruk jednego zdjęcia będzie nasz kosztował ok. 1 zł. Ale żeby drukować zdjęcia konieczna jest aplikacja Epson Smart Panel, bowiem to właśnie w niej mamy możliwość wyboru rodzaju papieru, rozmiaru i jakości druku. To jest ważne, ponieważ drukarka dobiera sposób drukowania i ilość tuszu, w zależności od rodzaju i rozmiaru papieru. Reasumując, możemy wydrukować całe nasze zasoby zdjęciowe w najwyższej jakości zdjęć, przy stosunkowo niedużym koszcie.

Po trzecie skaner i xero

Na pokładzie mamy też skaner pozwalający na szybką digitalizację i kopiowanie dokumentów, zdjęć i grafik. Dlaczego jest to ważne? Jakieś dwa lata temu byłem świadkiem pojawienia się nowej usługi w punktach xero. Ta usługa obejmuje: odebranie maila z dokumentem, wydrukowanie (podpisujemy dokument, a potem…) skanowanie i odesłanie do nas na maila. Ta usługa w moim punkcie xero kosztuje 7 zł. W miesiącu korzystałem z takiej usługi 3 do 5 razy. Wychodzi na to, że miesięcznie płaciłem mniej więcej tyle, ile kosztuje jeden pojemnik z tuszem do drukarki Epson L3550. Niezależnie od moich potrzeb i doświadczeń, taki skaner to doskonała okazja do zdigitalizowania naszych opasłych teczek z dokumentami domowymi lub biznesowymi, do zeskanowania rodzinnego archiwum zdjęć, żeby obejrzeć i powspominać wszystkie te piękne chwile na naszym telewizorze lub rzutniku w dużym rozmiarze. Zrobienie zdjęcia nawet najlepszym telefonem, nie zastąpi świetnej jakości skanera.

Przeczytaj też: Canon PIXMA G3560 – Kolorowa drukarka wielofunkcyjna (conowego.pl)

Ale czy warto?

Na to pytanie odpowiedź wbrew pozorom może okazać się dość prosta, ale każdy musi sam oszacować koszty eksploatacji swojej drukarki. Bardzo często producenci drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych zachęcają nas do zakupu niską ceną wyjściową, ale tylko po to, żeby zarobić więcej na materiałach eksploatacyjnych. Jedynym sposobem, żeby dowiedzieć się, czy Epson L3550 jest dla nas korzystny, jest zestawienie ceny urządzenia oraz zestawu wszystkich kolorów. Tak więc zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej drukarki, należy sprawdzić, ile kosztują kolory i porównać je z innymi producentami. Drukarka jest dostępna w cenie od 1100 do 1400 zł