Żywność wzbogacona w selen? Polska uczelnia zaangażowana w projekt!

Uniwersytet Warszawski jest koordynatorem międzynarodowego projektu dotyczącego opracowania zrównoważonego łańcucha produkcji żywności wzbogaconej w selen PATHFOOD. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramacQh programu Horyzont Europa.

Selen jest istotnym składnikiem odżywczym. Występuje m.in. w orzechach, mięsie czy ziarnach zbóż. Pierwiastek pełni kluczową rolę w wielu procesach biologicznych, które są niezbędne dla zdrowia człowieka, m.in. wzmacnia odpowiedź immunologiczną, pomagając organizmowi bronić się przed infekcjami, w tym bakteryjnymi i wirusowymi, jest też niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Zdrowie publiczne i neutralność klimatyczna

Jak podaje uczelnia w komunikacie projekt realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (Universitat Autònoma de Barcelona; UAB), Narodowej Rady ds. Badań Naukowych Włoch – Instytutu Systemów Biologicznych (Consiglio Nazionale delle Ricerche – L’Istituto per i Sistemi Biologici; CNR – ISB) oraz włoskiej firmy konsultingowej Redinn Srl.Koordynatorką przedsięwzięcia jest prof. Ewa Bulska, dyrektorka Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CNBCh) UW. Oprócz naukowców z CNBCh UW w prace zaangażowani będą również badacze z Wydziału Biologii UW.

W projekcie będziemy koncentrować na wzbogacaniu roślin w selen, poprawie biodostępności tego pierwiastka oraz rozwijaniu nowoczesnych technik uprawy i przetwarzania żywności, które minimalizują wpływ na środowisko. Planujemy również opracować innowacyjne produkty spożywcze wzbogacone w selen, m.in. soki z kapusty wzbogaconej w ten cenny pierwiastek – powiedziała dr Magdalena Michalska-Kacymirow z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, menadżerka projektu.

Nie tylko badania

Oprócz strony naukowej w projekcie PATHFOOD bardzo istotne są również kwestie prawne i społeczne. Dzięki międzynarodowej współpracy projekt umożliwi wymianę wiedzy i transfer technologii pomiędzy instytucjami, a także przyczyni się do podniesienia standardów badawczych.

Razem z europejskimi partnerami będziemy pracować nad różnymi aspektami, nie tylko stricte badawczymi. Zastanowimy się m.in, jak usprawnić komunikację, jak w przedsięwzięcie włączyć młodych ludzi oraz jak zapewnić równowagę różnych stron – wyjaśnia prof. Ewa Bulska, odpowiedzialna za koordynację projektu.

Konsorcjum zamierza również nawiązać współpracę z przedstawicielami sektora przemysłu rolno-spożywczego, dzięki czemu uzyskane rezultaty badawcze będą mogły znaleźć zastosowanie w życiu codziennym.

Źródło: Uniwersytet Warszawski

Czytaj też: Stare zdjęcia szpiegowskie ujawniają starożytne podziemne akwedukty!

Grafika tytułowa: Carissa Gan / Unsplash