Zjednoczone Emiraty Arabskie pomogą przy Gateway
Zjednoczone Emiraty Arabskie mają opracować moduł śluzy powietrznej dla księżycoACwej „bramy” czyli stacji kosmicznej Gateway.
W ramach programu Artemis NASA i Centrum Kosmiczne Mohammeda bin Rashida (MBRSC) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) ogłosiły, że ZEA opracują i zbudują śluzę, która będzie częścią projektowanej stacji kosmicznej Gateway. Moduł ten umożliwi załogom Gatewaya wykonywanie spacerów kosmicznych poza nim, a także instalowanie i pobieranie zewnętrznych ładunków naukowych.
W samym komunikacie nie podano wielu szczegółów, szczególnie tych związanych z harmonogramem. Jednak zgodnie z terminami związanymi z programem Artemis musiałoby to nastąpić w 2030 r. Co istotne dla ZEA w ramach umowy otrzymają one miejsce w przyszłej misji Artemis.
Stany Zjednoczone i Zjednoczone Emiraty Arabskie świętują historyczny moment we współpracy naszych narodów w przestrzeni kosmicznej i przyszłości eksploracji kosmosu przez człowieka. Dostarczenie przez ZEA śluzy powietrznej do Gateway umożliwi astronautom prowadzenie przełomowych badań naukowych w głębokim kosmosie i przygotowanie się do wysłania ludzkości pewnego dnia na Marsa – powiedział administrator NASA Bill Nelson w oświadczeniu ogłaszającym zawarcie porozumienia, cytowany przez portal.
Budowa Gateway ruszy już niebawem
Księżycowa brama (Gateway) zostanie zbudowana w ramach serii misji, począwszy od wystrzelenia na Falcon Heavy elementu napędowego i modułu mieszkalnego w 2025 roku.
Jak podaje portal spacenews.com to Rosja pierwotnie miała wnieść wkład w moduł śluzy powietrznej, ale zrezygnowała z programu księżycowego. Urzędnicy NASA pod koniec 2022 roku ujawnili, że prowadzą rozmowy z anonimowym krajem, który nie jest częścią obecnego partnerstwa ISS w zakresie zapewnienia śluzy.
Porozumienie jest kamieniem milowym w rozwijającym się programie kosmicznym Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obejmuje to udaną misję Hope, która weszła na orbitę wokół Marsa w lutym 2021 r., oraz długoterminową misję ISS prowadzoną przez astronautę ZEA, Sultana Al Neyadiego, w ramach misji Crew-6 w zeszłym roku – czytamy na portalu.
Zjednoczone Emiraty Arabskie wykazały zainteresowanie uczestnictwem zarówno w projekcie Artemis kierowanym przez NASA, jak i w projekcie alternatywnym kierowanym przez Chiny, Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca (ILRS). Zjednoczone Emiraty Arabskie były jednym z ośmiu pierwotnych sygnatariuszy Porozumień Artemis, które określają najlepsze praktyki w zakresie eksploracji kosmosu, ale same w sobie nie gwarantują udziału w kampanii Artemis.
Stacja Gateway, inaczej nazywana Lunar Gateway, to jedno z najważniejszych przedsięwzięć NASA i innych agencji kosmicznych, które ma za zadanie stać się „bramą do kosmosu”. Choć nie jest to pojazd kosmiczny, lecz raczej kompleks wielu modułów i komponentów, to ma odgrywać kluczową rolę w przyszłych misjach kosmicznych, szczególnie tych skierowanych na Księżyc i dalej, na Marsa.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Sonda Parker Solar Probe jeszcze w tym roku „dotknie” Słońca
Grafika tytułowa: Saj Shafique / Unsplash