Sześć trendów dotyczących przyszłości pracy według Jabra

Liderzy biznesu, chcąc być krokiem przed dynamicznymi zmianami w środowisku pracy, coraz częściej korzystają z analizy trendów i przewidywań ekspertów. Firma Jabra postanowiła przyczynić się do identyfikacji kluczowych tendencji, analizując ponad 100 zjawisk społecznych i wskazując 11 makrotrendów wpływających na przyszłość pracy.

fot. Jabra

Rynek pracy ulega dynamicznym przekształceniom

Według przeprowadzonej ankiety z udziałem 76 naukowców i ekspertów, firma wyróżniła sześć scenariuszy przyszłości pracy na najbliższe pięć lat. Oto główne trendy, które według Jabra będą kształtować krajobraz pracy:

1. Koncentracja na dobrostanie pracowników: Firma podkreśla rosnącą świadomość pracodawców co do roli technologii w poprawie zdrowia i samopoczucia pracowników. Sztuczna inteligencja i zautomatyzowane rozwiązania mają integrować się z miejscem pracy, monitorując i poprawiając zdrowie pracowników.

2. Zespoły Agile: Ewoluujący model biznesowy skupia się na współpracy poprzez platformy, umożliwiając elastyczne zespoły oparte na partnerstwach. Przełamywanie barier komunikacyjnych przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji sprzyja wydajnej współpracy online.

3. Zrównoważony rozwój w centrum uwagi biznesu: Obawy związane ze zmianami klimatycznymi skłaniają firmy do działań na rzecz ochrony środowiska. Przyjazne dla środowiska podróże i lokalna produkcja zyskują na znaczeniu, a równowaga między automatyzacją a zużyciem energii staje się wyzwaniem.

4. Biuro przyszłości: Praca staje się dynamiczna, niezależna od stałej lokalizacji, wspierana przez technologię opartą na chmurze i platformy komunikacyjne. Zaawansowane rozwiązania sprzętowe, dostosowane do pracy w różnorodnych środowiskach, zachęcają do współpracy i redukują zakłócenia w tle.

5. Inwestowanie w pracownika: Zmiany w miejscu pracy wymagają wsparcia, a producenci sprzętu i oprogramowania mogą dostarczać indywidualne wskazówki wykorzystując dane do coachingu. Synergia z sztuczną inteligencją może poprawić umiejętności pracowników, zwiększając ich produktywność.

6. Konsumeryzacja biznesu: Pracownicy oczekują, że narzędzia biznesowe łatwo zintegrują się z ich życiem osobistym, stawiając na personalizację. Polityka korzystania z technologii staje się bardziej elastyczna, zwiększając produktywność i satysfakcję z pracy.

Podsumowując, przyszłość pracy kształtuje się dynamicznie, a dostosowanie się do tych trendów stanie się kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i innowacji we wszystkich branżach. Wdrażanie zmian zgodnych z potrzebami pracowników, ich zdrowiem i zrównoważonym rozwojem stanie się fundamentem nowoczesnego podejścia do biznesu w nadchodzących latach.

Czytaj też: Wyniki badań Jabra przeprowadzonych w LSE Behavioural Lab

Grafika tytułowa: Jabra