Ziemia była kiedyś jedną wielką śnieżną kulą?

Dowody geologiczne na to, że Ziemia pogrążyła się w ekstremalnie niskich temperaturach, odkryte w starożytnych skałach w Szkocji.

Zdaniem naukowców setki milionów lat temu Ziemia pogrążyła się w głębokim mrozie, które zamieniło planetę w gigantyczną kulę lodu. Teraz badacze odkryli skały upamiętniające ten moment na odległym archipelagu na Wewnętrznych Hebrydach w Szkocji.

Skały datowane na okres od 720 do 662 milionów lat temu stanowią rzadki kompletny zapis przejścia od ciepłego środowiska tropikalnego do „Ziemi śnieżnej”, gdzie lodowce pokryły kulę ziemską – czytamy na portalu.

Jeśli się potwierdzi, skały Garvellachs mogą zostać uznane za „złoty kolec” – znacznik pokazujący przejście do nowej ery geologicznej. Dokładniej rzecz biorąc, skały te pokazywałyby punkt, w którym Ziemia przeszła z okresu toniańskiego (od 1 miliarda do 720 milionów lat temu) do okresu kriogenicznego (od 720 milionów do 635 milionów lat temu).

Większość obszarów na świecie nie dostrzega tej niezwykłej przemiany, ponieważ starożytne lodowce zdrapywały i erodowały skały pod nimi, ale w Szkocji jakimś cudem można zaobserwować tę przemianę – powiedział główny autor badania Elias Rugen, naukowiec z Wydziału Nauk o Ziemi University College London, cytowany przez portal.

Naukowcy uważają, że w kriogenie miały miejsce dwa wydarzenia kuli śnieżnej na Ziemi – zlodowacenie Sturtian i zlodowacenie Marinoan. Pierwsze wydarzenie było wcześniejsze i poważniejsze, trwało około 57 milionów lat, podczas gdy drugie, mniej ściśle ograniczone, trwało od 15 do 20 milionów lat.

W nowym badaniu, które zostało opublikowane w Journal of the Geological Society of London, naukowcy przeanalizowali warstwy skał o grubości 1,1 km oraz znajdującą się pod nimi warstwę o grubości 70 metrów.

Analiza starożytnych skał

Naukowcy zebrali próbki skał z dwóch formacji na Garvellachs i przeanalizowali maleńkie kryształy zwane cyrkonami. Cyrkon zawiera uran, pierwiastek radioaktywny, który powoli i systematycznie rozpada się na ołów, więc zespół był w stanie dokładnie określić, kiedy powstały skały. Naukowcy odkryli, że dolna część skały uformowała się w wodach tropikalnych, gdy Ziemia była znacznie cieplejsza.

Te warstwy dokumentują tropikalne środowisko morskie z kwitnącym życiem sinic, które stopniowo stawało się chłodniejsze, co oznaczało koniec około miliarda lat umiarkowanego klimatu na Ziemi – powiedział Rugen.

Zdaniem Rugena warstwy skał odsłonięte w Garvellachs są unikatowe w skali światowej.

W ubiegłym miesiącu przedstawiciele Międzynarodowej Komisji Stratygrafii, która jest częścią Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych, udali się do Garvellachs, aby ocenić, czy miejsce to jest znacznikiem geologicznym.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Misja astronautów Axiom Space z udziałem Uznańskiego jednak opóźniona?

Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay