Zdalne ładowanie drona wiązką laserową

Zespół chińskich naukowców z Northwestern Polytechnical University (NPU) opracował metodę wykorzystania wysokoenergetycznych wiązek laserowych do utrzymywania dronów w powietrzu „bez końca”.

Taką informację podaje The serwis South China Morning Post.

Chociaż systemy laserowe dużej mocy są częściej kojarzone z technologiami antydronowymi, profesor Li Xuelong i współpracownicy z NPU opracowali metodę, która będzie ich przeciwieństwem.

Zespół naukowców wyposażył drona w moduł konwersji fotoelektrycznej, który przekształca energię świetlną w energię elektryczną. Oznacza to, że wykorzystując wiązkę lasera o wysokiej energii można ładować drona zdalnie.

Chińscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na dronach napędzanych optyką (ODD), podczas którego przetestowali zautomatyzowany proces ładowania, który śledzi drony podczas lotu.

„Najważniejsze z badań to 24-godzinny inteligentny system śledzenia wzroku i autonomiczne uzupełnianie energii dalekiego zasięgu dla ODD”. Napisał zespół na oficjalnym koncie NPU WeChat.

Pierwszym krokiem dal naukowców było nauczenie się śledzenia dronów podczas lotu. Aby to zrobić, opracowali algorytm śledzenia, który, jak twierdzą, był skuteczny w różnych środowiskach, warunkach oświetleniowych i pogodowych. W celu zwiększenia odległości transmisji bezprzewodowej wykorzystali technologię adaptacyjnego kształtowania wiązki.

Opis naukowców szczegółowo charakteryzuje również opracowanie algorytmu zabezpieczającego. Automatycznie dostosowuje on intensywność wiązki laserowej w przypadku wykrycia przeszkody na drodze wiązki. Korzystając z tej technologii, zespół z powodzeniem przeprowadził trzy testy terenowe. Jeden w pomieszczeniu i dwa na zewnątrz w dzień iw nocy.

Uczeni są przekonani, że ich metoda może z powodzeniem być wykorzystana do pomocy podczas katastrof. „W niektórych czasochłonnych misjach, takich jak poszukiwanie turystów uwięzionych w gwałtownych powodziach, ciągły lot dronów znacznie zaoszczędzi cenny czas ratunkowy”. Możemy przeczytać w raporcie.  

Czytaj także: Inteligentne mikrodrony wyruszają na wojnę