Zełenski poddaje Ukrainę? To deepfake!

Facebook usunął fałszywe oświadczenie prezydenta Ukrainy, w którym rzekomo poddaje się i prosi walczących Ukraińców o złożenie broni.

Film pokazuje Zełenskiego przemawiającego na podium. Oświadczającego, że Ukraina „postanowiła zwrócić Donbas” Rosji i że wysiłki wojenne jego narodu nie powiodły się.

Deepfake, czyli specjalnie obrobiony komputerowo, z użyciem technik sztucznej inteligencji wykreowany obraz, udający prawdziwy, po raz pierwszy wyemitowała ukraińska strona internetowa TV24, po włamaniu do niej.

Na filmie głowa prezydenta Ukrainy jest większa, niż w rzeczywistości, bardziej „rozpikselowana” a głos posiada inną, głębszą barwę.

Na początku inwazji ukraiński rząd wydał oświadczenie ostrzegające, aby ostrożnie podchodzić do filmów Załenskiego pojawiających się w internecie. Zwłaszcza głoszących poddanie się. Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej ostrzegło, że rosyjski rząd prawdopodobnie użyje deepfake, aby wpłynąć na morale obrońców i  przekonać ich do poddania się.

„Filmy nagrane za pomocą takich technologii są prawie niemożliwe do odróżnienia od prawdziwych. Uważaj – to podróbka! Jego celem jest dezorientacja, sianie paniki, niedowierzanie obywatelom i nakłanianie naszych żołnierzy do odwrotu” – czytamy w oświadczeniu. „Bądźcie spokojni – Ukraina nie skapituluje!”

Facebook zakazał umieszczania deepfake’ów i innych zmanipulowanych filmów ze swoich platform w 2020 roku. Zakaz obejmuje treści tworzone przez sztuczną inteligencję lub algorytmy uczenia maszynowego, które mogą wprowadzać w błąd użytkowników.

Czytaj także: Anonymous kontra Rosja – podsumowanie cyberwojny