Zakup Figmy przez Adobe pod lupą regulatora  

Departament Sprawiedliwości USA sprawdza zakup przez Adobe firmy Figma – start-upu tworzącego współpracującą aplikację internetową do projektowania interfejsów.

Transakcja o gigantycznej wartości 20 miliardów dolarów została ogłoszona we wrześniu. Informacja doprowadziła niektóre firmy branży kreatywnej do krachu z powodu obaw, że Adobe połączy nową aplikację ze swoim oprogramowaniem XD i podniesie ceny.

Czytaj: Figma przejęta za 20 miliardów dolarów

Departament Sprawiedliwości kontaktował się z obydwoma podmiotami, aby zestawić opinie na temat sprzedaży z możliwym dochodzeniem antymonopolowym.

W zgłoszeniu do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w tym tygodniu Adobe poinformował, że i Figma złożyła powiadomienie i formularz raportu w związku z ustawą Hart-Scott-Rodino Antitrust Improvement. Jest to dokumentacja, która musi zostać złożona i zatwierdzona przed zakończeniem fuzji, przejęć lub przeniesienia zabezpieczeń i aktywów.

„14 listopada 2022 r. każda ze stron otrzymała wniosek o dodatkowe informacje i materiały dokumentalne od Departamentu Sprawiedliwości w odniesieniu do transakcji”. Ujawniła firma Adobe w zgłoszeniu do SEC.

W związku z tym sprzedaż nie może zostać zakończona przed upływem 30 dni od przesłania przez firmy Adobe i Figma dodatkowych danych lub odpowiedzi na pytania.

Organy regulacyjne w innych krajach mogą również zdecydować się na bliższe przyjrzenie się transakcji, która byłaby jednym z największych przejęć prywatnego twórcy oprogramowania w historii.

Niektórzy użytkownicy obawiają się, że Adobe po połączeniu podniesie koszty subskrypcji. Taki scenariusz jest nierealny według współzałożyciela Figmy, Dylana Fielda, który twierdzi, że platforma pozostanie bezpłatna dla użytkowników edukacyjnych.