Z Wallops Flight Facility wystrzelone zostaną studenckie eksperymenty
Ponad 50 zespołów studentów i wykładowców wysyła eksperymenty w przestrzeń kosmiczną w ramach programów lotów studenckich NASA RockOn i RockSat-C. Za kilka dni kolejna misja wyruszy z wyspy Wallops w Wirginii na rakiecie sondującej Orion z ulepszoną technologią Terrier.
Warsztaty RockOn to wstępna możliwość przetestowania w locie eksperymentów dla studentów jak i pracowników uniwersyteckich. Uczestnicy RockOn spędzają tydzień w ośrodku kosmicznym Wallops Flight Facility należącym do NASA, gdzie są prowadzeni przez proces budowy i uruchomienia eksperymentu na pokładzie sondującej rakiety.
RockOn zapewnia studentom i wykładowcom autentyczne, praktyczne doświadczenia związane z rzeczywistym wystrzeleniem w przestrzeń kosmiczną z obiektu NASA – powiedział Chris Koehler, pracujący na kontrakcie z NASA jako główny badacz RockOn.
Unikalne i zaawansowane eksperymenty
Oprócz eksperymentów warsztatowych RockOn, rakieta będzie przeprowadzać eksperymenty zespołów studenckich z sześciu różnych instytucji w ramach programu RockSat-C. Eksperymenty RockSat-C są unikalne dla każdej instytucji i zostały utworzone poza placówką.
RockSat-C był niesamowitym wprowadzeniem do świata NASA i tego, jak od początku do końca budowane są misje lotnicze (…) Każdy marzy o kosmosie, a fakt, że mamy zamiar wystartować, wciąż nie wydaje się realny – powiedział TJ Tomaszewski, kierownik studentów na Uniwersytecie Delaware.
Uczestnicy RockSat-C
Uniwersytet Temple w Filadelfii. Eksperymenty będą wykorzystywać spektrometrię rentgenowską, detekcję mionów i magnetometrię do badania wzajemnych oddziaływań między zjawiskami kosmicznymi, takimi jak promieniowanie rentgenowskie, kosmiczne miony i ziemskie pole magnetyczne, a także do ilościowego określania poziomów metanu w atmosferze w funkcji wysokości.
Southeastern Louisiana University, Hammond. Eksperyment ION ma na celu zmierzenie gęstości plazmy w jonosferze. Zostanie to osiągnięte poprzez wykrycie górnej częstotliwości rezonansu hybrydowego za pomocą sondy impedancyjnej zamontowanej na zewnątrz rakiety i porównanie wyników z modelami teoretycznymi. Drugi eksperyment, znany jako eksperyment ACC, ma na celu zarejestrowanie dynamiki ponownego wejścia rakiety w atmosferę i zmierzenie przyspieszenia w kierunkach x, y i z.
Uniwersytet Old Dominion w Norfolk w Wirginii. Zespół Monarch3D przeprojektuje i ulepszy istniejący wcześniej eksperyment zespołu z poprzedniego roku, który będzie drukował w przestrzeni suborbitalnej. W tym projekcie wykorzystano specjalnie zbudowaną drukarkę 3D wykonaną przez studentów Old Dominion.
Uniwersytecie Delaware w Newark. W ramach projektu UDIP-4 zmierzona zostanie gęstość i temperatura elektronów jonosferycznych w funkcji wysokości oraz porównana zostanie jakość pomiarów uzyskanych różnymi metodami uziemiania. Ponadto projekt koncentruje się na opracowywaniu i testowaniu nowego sprzętu CubeSat w ramach przygotowań do orbitalnej misji CubeSat o nazwie DAPPEr.
Stevens Institute of Technology w Hoboken, New Jersey. W ramach projektu Atmospheric Inert Gas Retrieval opracowany zostanie ładunek zdolny do zademonstrowania naddźwiękowego pobierania próbek na określonych wysokościach oraz zbadania frakcjonowania gazu szlachetnego i zanieczyszczenia pobranych próbek. Ponadto ich ładunek przetestuje wydajność niedrogich materiałów tłumiących wibracje, rejestrując i izolując wibracje startowe za pomocą komponentów drukowanych w 3D.
„Cubes in Space”, Virginia Beach, Wirginia. Projekt Cubes in Space (CiS) zapewnia uczniom w wieku od 11 do 18 lat wyjątkową możliwość przeprowadzania eksperymentów naukowych i inżynieryjnych w kosmosie. CiS zapewnia studentom praktyczne doświadczenie oraz głębsze zrozumienie zasad naukowych i inżynieryjnych, przygotowując ich do bardziej złożonych studiów i badań STEM w przyszłości. Uczniowie opracowują i projektują swoje unikalne eksperymenty tak, aby pasowały do przezroczystych, sztywnych plastikowych kostek z ładunkiem, każda o boku około 1,5 cala. W dziobie rakiety zintegrowano aż 80 tych unikalnych eksperymentów studenckich.
Jak podaje NASA, okno startu misji to 5:30–9:30 EDT, czwartek 20 czerwca, z zapasowym dniem 21 czerwca.
Źródło: NASA
Czytaj też: To nie koniec problemów Starlinera. Czy uda się wrócić na Ziemię?
Grafika tytułowa: Headway / Unsplash