YouTube zablokował kanał rosyjskiej Dumy! Koniec z propagandą w serwisie?

YouTube to jeden z najważniejszych serwisów internetowych umożliwiających udostępnianie i streamowanie materiałów wideo. Jak się okazuje, usługa była wykorzystywana przez Kreml do siania propagandy i przedstawiania swojej wersji wydarzeń mających miejsce na terenie Ukrainy. To jednak już przeszłość. YouTube zablokował właśnie kanał rosyjskiej Dumy!

fot. NordWood Themes / Unsplash

Koniec z putinowską propagandą na YouTube!

Nie od dziś wiadomo, że Rosja od początku wojny w Ukrainie przedstawia w sieci odklejoną od rzeczywistości, wygodną do siebie narrację. Jednym z nośników fałszywego, putinowskiego przekazu był YouTube’owy kanał Duma TV. Jak się dowiedzieliśmy, właśnie został on zablokowany przez administratorów serwisu. Jak czytamy w oficjalnym stanowisku, Duma TV naruszała wielokrotnie warunki korzystania z serwisu YouTube.

Co na to Kreml? Oczywiście Roskomandzor kontratakuje twierdząc, że Google to platforma antyrosyjska, biorąca aktywny udział w wojnie informacyjnej. W sieci pojawiło się także stanowisko rzecznika Dumy. Rosyjski parlament jest zdania, że Amerykanie chcą ograniczyć rosyjską wolność słowa i dążą do uzyskania monopolu na przekazywanie światu informacji z Ukrainy. Ach ci okropni kapitaliści!

Bardzo znamienne w powyższej sprawie są słowa Farshada Shadloo – rzecznika Google:

Polityka firmy zabrania przekazywania treści, które zaprzeczają udokumentowanym aktom przemocy lub je umniejszają.

Czytaj też: FBI wbija szpilę Putinowi!

Mam nadzieję, że inne media internetowe, jak Twitter czy należące do Mety Facebook i Instagram także wypowiedzą wojnę rosyjskiej dezinformacji. To, co prezentuje sobą putinowska propaganda jednoznacznie przywodzi na myśl działania nazistów w trakcie II Wojny światowej. No cóż – jak widać historia zatoczyła koło. Oby wojna w Ukrainie z czasem nie zamieniła się w konflikt na dużo większą skalę.

Grafika tytułowa: Valery Tenevoy / Unsplash