FBI wbija szpilę Putinowi!

Wojna w Ukrainie to już prawie dwa miesiące wyniszczającego konfliktu wywołanego przez urojenia rosyjskiego zbrodniarza wojennego – Władimira Putina. Nasi południowo-wschodni sąsiedzi dzielnie walczą z rosyjskim najeźdźcą. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie owocne wsparcie innych krajów – w tym USA. Jak się okazuje, Amerykanie bardzo aktywnie wspierają Ukraińców nie tylko militarnie, ale i w sferze cyberprzestrzeni!

fot. Pixabay

Ukraina wspierana przez FBI!

Doskonale wiemy, że Rosja zaatakowała Ukrainę nie tylko militarnie. Hakerzy opłacani przez administrację Putina starają się bowiem nękać naszych sąsiadów oraz ich sojuszników także w cyberprzestrzeni. Jak właśnie ujawniono, w ciągu ostatnich kilku tygodni Stany Zjednoczone walczyły ze złośliwym oprogramowaniem pojawiającym się w sieciach komputerowych na całym globie, mogącym służyć Rosjanom do przeprowadzania groźnych cyberataków. Poniżej stanowisko Departamentu Sprawiedliwości odnośnie działań FBI w wymienionej kwestii:

Departament Sprawiedliwości ogłasza zatwierdzone przez sąd rozbicie botnetu kontrolowanego przez Główny Zarząd Wywiadowczy Federacji Rosyjskiej (GRU). Operacja skopiowała i usunęła złośliwe oprogramowanie o nazwie Cyclops Blink z urządzeń dowodzenia i kontroli botnetu, przerywając kontrolę GRU nad tysiącami zainfekowanych urządzeń na całym świecie. Ofiary muszą podjąć dodatkowe kroki w celu usunięcia luki i uniemożliwienia złośliwym podmiotom dalszego wykorzystywania niezałatanych urządzeń. W marcu 2022 roku przeprowadzono autoryzowaną przez sąd operację mającą na celu rozbicie dwupoziomowego globalnego botnetu składającego się z tysięcy zainfekowanych urządzeń sieciowych, kontrolowanego przez podmiot stanowiący zagrożenie, znany badaczom bezpieczeństwa jako Sandworm, który rząd Stanów Zjednoczonych przypisał wcześniej Głównemu Zarządowi Wywiadowczemu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU). W ramach operacji kopiowano i usuwano złośliwe oprogramowanie z podatnych na ataki, podłączonych do Internetu urządzeń typu firewall, które były wykorzystywane przez Sandworma do dowodzenia i kontroli (C2) botnetu bazowego. Chociaż operacja nie obejmowała dostępu do złośliwego oprogramowania Sandworm na tysiącach urządzeń ofiar na całym świecie, zwanych botami, wyłączenie mechanizmu C2 wyłączyło te boty spod kontroli urządzeń C2 sieci Sandworm.

Amerykańskie władze dysponują naprawdę szeroką kadrą specjalistów od cyberbezpieczeństwa. W 2022 roku nadeszła dla nich chwila prawdy. Od ich umiejętności zależy zachowanie równowagi w cyfrowej przestrzeni. Biorąc pod uwagę sytuację Rosji, powiązane z putinowskim reżimem grupy hakerskie z pewnością będą werbowane w celu destabilizowania sytuacji na tym polu.

Czytaj też: Chiny poszerzają zakres cyfrowej inwigilacji obywateli

Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone nadal będą z pełnym zdecydowaniem działać na rzecz przywrócenia pokoju w Ukrainie i przyczynią się do osądzenia Władimira Putina oraz jego ludzi i wprowadzenia w Europie Wschodniej nowego porządku, który obetnie imperialne macki Rosji.

Grafika tytułowa: Luke Michael / Unsplash