Xiaomi w Chinach zwalnia pracowników

Chińska firma Xiaomi dołącza do długiej listy chińskich firm technologicznych redukujących pracowników z powodu COVID – 19.

Rzecznik firmy nazywa zwolnienia „optymalizacją personelu i usprawnieniem organizacyjnym”, dotyczycącej „mniej niż 10% całkowitej siły roboczej”, dodając, że osoby, których to dotyczy, otrzymały rekompensatę zgodnie z lokalnymi przepisami.

Chińskie platformy mediów społecznościowych, w tym Weibo, Xiaohongshu i Maimai, coraz częściej zamieszczają posty informujące o grupowych zwolnieniach. Chińskie lokalne media po raz pierwszy poinformowały w poniedziałek, że redukcja zatrudnienia wpłynie na 15% listy płac Xiaomi, powołując się na anonimowe źródła.

Wiele dużych firm technologicznych w Chinach, w tym Tencent i Alibaba, zwalnia pracowników w ostatnich miesiącach, jako powód podając przedłużającą się walkę z epidemią.   

Według South China Morning Post, na koniec września Xiaomi zatrudniało w Chinach 35,3 tysiąca osób, wielu rozpoczęło pracę niedawno, podczas boomu zatrudnienia w grudniu zeszłego roku.  

Xiaomi w listopadzie odnotowało spadek przychodów o 9,7% w trzecim kwartale, spowodowany słabnącym popytem. Przychody ze sprzedaży smartfonów, które stanowią około 60% całkowitej sprzedaży, spadły o 11% rok do roku.

Czytaj także: Xiaomi 12 Lite – solidna średnia półka dla każdego?

Poniżej pełna treść krótkiego oświadczenia, które otrzymaliśmy od Xiaomi w tej sprawie:

Xiaomi wdrożyło niedawno rutynowy proces usprawnień organizacyjnych i optymalizacji zatrudnienia.  Liczba osób, których dotyczy ten proces, wyniosła mniej niż 10% wszystkich pracowników.  Otrzymali oni stosowne rekompensaty zgodnie z lokalnymi przepisami.