X-37B bije rekord przebywania na orbicie

Okryty tajemnicą samolot kosmiczny X-37B pobił swój poprzedni rekord długości lotu, pozostając na orbicie przez 908 dni.

Autonomiczny statek, obsługiwany przez Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych jest objęty embargiem informacyjnym i dlatego ujawniono niewiele szczegółów dotyczących jego misji. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że ostatni lot miał charakter naukowy.

X-37 Orbital Test Vehicle (OTV) rozpoczął swoją służbę w strukturach NASA, ale został przekazany armii amerykańskiej, która stworzyła wariant X-37B. Model ten po raz pierwszy wzbił się na orbitę w 2010 roku. Dwa dotychczas skonstruowane pojazdy wykonywały coraz dłuższe loty, w tym 674-dniową misję, która zakończyła się w 2014 roku.

Zbudowany przez Boeinga X-37B wygląda jak miniaturowy prom kosmiczny i działa podobnie, ale bez ludzkiej załogi. Wystrzelony pionowo z rakiety Atlas V lub Falcon 9, spędza długie okresy w kosmosie na wysokości około 400 kilometrów. Następnie ląduje jak tradycyjny samolot po ponownym wejściu w ziemską atmosferę.

Ostatnie lądowanie w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w NASA – 12 listopada tego roku – zakończyło misję znaną jako OTV-6, która rozpoczęła się w maju 2020 roku.

Oficjalne komunikaty głoszą, że przeprowadzono szereg eksperymentów naukowych, w tym test zaprojektowany przez US Naval Research Laboratory.

W jego przypadku energia była gromadzona przez panele słoneczne i przesyłana z powrotem na Ziemię jako mikrofale. Testowano także satelitę, który był wyposażony w elektromagnetyczny układ napędowy. Przeprowadzono też badania wpływu ekspozycji kosmicznej na różne materiały i nasiona.

Istnieją spekulacje, że misja X-37B oprócz naukowego, ma również cel wojskowy. Na ten temat wypowiedział się ówczesny szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos – Dmitrij Rogozin. W wywiadzie z początku roku zauważył, że statek może być „nośnikiem pewnego rodzaju aparatury rozpoznawczej i nośnikiem broni masowego rażenia”.

Czytaj także: Nowy kosmiczny teleskop NASA już robi zdjęcia! Oto pierwsze!