Wyspa Man skarbcem z czasów wikińskich podbojów?
John Crowe i David O’Hare odkryli skarb podczas poszukiwań metali na Wyspie Man – samorządnym terytorium zależnym Korony Brytyjskiej, położonym między Wielką Brytanią i Irlandią, na środku Morza Irlandzkiego.
Skarb składa się z około 36 srebrnych monet z epoki wikingów – zarówno całych, jak i fragmentów – i został uznany za skarb przez zastępcę koronera Wyspy Man ds. dochodzeń, Rebeccę Cubbon.
Skarb został zbadany przez Kristin Bornholdt Collins, niezależną badaczkę i numizmatyczkę z New Hampshire. Collins, wiodąca ekspertka w dziedzinie monet z epoki wikingów z Wyspy Man, potwierdziła, że skarb obejmuje monety wybite w różnych miejscach w Anglii i Irlandii w latach 1000-1065 n.e. Wygląda na to, że skarb został porzucony krótko przed 1070 n.e.
Wiking znany ze zjednoczenia
Niektóre monety wybito za panowania Kanuta – władcy wikingów, który jest najbardziej znany z zjednoczenia królestw Anglii, Danii i Norwegii w to, co często nazywa się Imperium Morza Północnego. Rządził on Anglią od 1016 r., Danią od 1018 r., a Norwegią od 1028 r. aż do swojej śmierci w 1035 r.
Wśród monet wybitych w Irlandii znajdują się także monety przedstawiające profil Sihtrica Silkbearda, wikińskiego władcy, który był królem Dublina w latach 989–1036 n.e.
– To wspaniałe odkrycie, które pomaga nam lepiej zrozumieć złożoną gospodarkę epoki wikingów na Wyspie Man, gdzie odkryto więcej srebra z tej epoki na kilometr kwadratowy niż w Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii – powiedziała Allison Fox , kurator ds. archeologii w Manx National Heritage.
Fakt, że monety w skarbie były bite w wielu miejscach, wskazuje na dynamiczną i mobilną gospodarkę w regionie Morza Irlandzkiego w epoce wikingów. W tym okresie handlarze i waluta przemieszczały się przez Irlandię i Anglię, przez Wyspę Man.
Źródło: newsweek.com
Czytaj też: Odkryto unikalną komorę grobową w Assuit w Górnym Egipcie
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E