Współczesny Homo sapiens to właściwie taka „krzyżówka”
Wyniki dwóch niezależnych badań paleogenetycznych rzucają nowe światło na interakcje między Homo sapiens a neandertalczykami. Zgodnie z badaniami, oba gatunki krzyżowały się ze sobą w Eurazji w „stosunkowo krótkim czasie” po dużej migracji współczesnych ludzi z Afryki, około 50 000 lat temu. Co ciekawe, cała obecność DNA neandertalczyków w współczesnych populacjach ludzi pochodzi z tego jednego, długiego spotkania.
Badania, które prowadził zespół pod przewodnictwem Johannesa Krause z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka, opierały się na sekwencjonowaniu genów siedmiu współczesnych ludzi, którzy żyli pomiędzy 42 000 a 49 000 lat temu w Niemczech i Czechach. To najstarsze genomy ludzi, które zostały do tej pory poddane tak szczegółowej analizie. Odkrycia te ujawniają, że przodkowie tych osób krzyżowali się z neandertalczykami wkrótce po opuszczeniu Afryki, między 45 000 a 49 000 lat temu, co jest znacznie później niż wcześniej sądzono.
W ramach drugiego badania, którego liderem był genetyk ewolucyjny Leonardo Iasi, zespół przeanalizował DNA neandertalczyków obecne w genomach 335 współczesnych ludzi z całego świata. Wyniki tej analizy wskazują, że tylko kilka grup neandertalczyków miało swój wpływ na współczesne genotypy. Proces ten trwał nie dłużej niż 7000 lat, co może sugerować krótki, ale intensywny okres krzyżowania się obu gatunków.
Odkrycia te znacząco zmieniają nasze rozumienie migracji i interakcji między gatunkami ludzkimi. Okazuje się, że spotkania Homo sapiens i neandertalczyków były nie tylko powszechne, ale także miały miejsce w bardzo określonym czasie, co może wpłynąć na nasze przyszłe badania nad historią ludzkiej ewolucji.
archaeology.org
Czytaj też: Odnaleziono rzadki chrześcijański amulet sprzed setek lat!
Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash