Wielkie zmiany na Twitterze: zdjęcia opublikujesz tylko za zgodą fotografowanego

Nowy szef serwisu już w pierwszym dniu urzędowania zapowiada przewrót.

Wczoraj, gdy informowaliśmy o rezygnacji Jacka Dorseya ze stanowiska dyrektora generalnego Twittera, nie znaliśmy jeszcze nazwiska jego następcy. Wszystko stało się jasne wraz z publikacją listu do Dorseya do pracowników, w którym wyjaśnił przyczyny odejścia i ujawnił, że nowym szefem będzie Parag Agrawal, pełniący wcześniej w serwisie funkcję dyrektora ds. technologicznych. 

Choć spekulowało się, że decyzja została wymuszona przez inwestorów, wiele wskazuje na to, że Dorsey zrezygnował z posady sam. Twitter ma ambitne cele, jeśli chodzi o liczbę użytkowników i przychody do końca 2023 roku, ale Agrawal zaczął urzędowanie od usprawniania polityki udostępnianych w serwisie informacji prywatnych, rozszerzając ją o multimedia. Do tej pory zasady obejmowały takie informacje, jak adresy, numery telefonów czy dokumenty tożsamości, teraz dotyczyć to będzie również zdjęć i filmów – osoby, które na nich widzimy, będą musiały wyrazić zgodę na udostępnienie.

W poście na blogu, opublikowanym przez zespół ds. bezpieczeństwa Twittera, czytamy:

“Rosną obawy związane z wykorzystaniem mediów i informacji jako narzędzia do nękania, zastraszania i ujawniania tożsamości osób. Udostępnianie osobistych mediów, takich jak zdjęcia lub filmy, może potencjalnie naruszać prywatność danej osoby i prowadzić do szkód emocjonalnych lub fizycznych. Nadużywanie mediów prywatnych może dotknąć każdego, ale może mieć nieproporcjonalny wpływ na kobiety, aktywistów, dysydentów i członków społeczności mniejszościowych. Gdy otrzymamy zgłoszenie, że tweet zawiera nieautoryzowane media prywatne, podejmiemy teraz działania zgodnie z naszymi nowymi procedurami”. 

Czytaj też: Ty również możesz paść ofiarą doxingu. Na czym polega to zjawisko?

Od tej zasady są wyjątki – nie dotyczy ona osób publicznych, a także publikacji służących interesowi społecznemu. Serwis będzie analizował również to, w jakim stopniu zdjęcia czy filmy przedostały się wcześniej do telewizji i innych mediów. 

Zdjęcie: Charlotte Butcher/ Unsplash