Wielka Brytania inwestuje w infrastrukturę dronów
Stworzenie superautostrady dronów to tylko jeden z wielu projektów, które są w przygotowaniu w ramach ogłoszonego planu rządu Wielkiej Brytanii.
Ponad 260 kilometrowy „Skyway” połączy przestrzeń powietrzną nad Reading, Oksfordem, Milton Keynes, Cambridge, Coventry i Rugby do połowy 2024 roku. Rząd Wielkiej Brytanii zapłaci za to ponad 12 milionów funtów.
Inne z projektów lotniczych zawartych w dokumencie politycznym, zatytułowanym „Zwiększenie autonomii powietrznej: wykorzystanie komercyjnych dronów w Wielkiej Brytanii” obejmują usługi taksówek powietrznych, które będą przewozić ludzi i ładunki. Na to potrzebne są lądowiska wielkości małego lotniska.
W przyszłym roku w Coventry rozpocznie się budowa pilotażowego pierwszego na świecie elektrycznego lotniska miejskiego. Hyundai planuje wybudować 200 takich miejskich lotnisk w ciągu najbliższych pięciu lat.
Rozprzestrzenianie się dronów dostawczych prawdopodobnie doprowadzi również do powstania nowych centrów logistycznych, które mogłyby zostać zaprojektowane jako huby transportowe.
Zasady planowania w Wielkiej Brytanii będą musiały ulec radykalnej zmianie, aby dostosować się do nowych wyzwań.
Jednym z najbardziej oczywistych problemów jest prywatność. Drony często rejestrują i przechwytują obrazy. Inna, kluczowa kwestia wynika z faktu, że drony latają w dolnej strefie przestrzeni powietrznej (do 120 metrów nad ziemią), co wpływa na hałas i zanieczyszczenie powietrza.
Czytaj także: Nowe angielskie drony bojowe