Nowe angielskie drony bojowe

Podczas Royal International Air Tattoo (RAIT), na corocznym pokazie lotniczym Królewskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, koncern zbrojeniowy BAE Systems zaprezentował projekty dwóch nowych systemów dronów.

Ewolucja działań wojennych spowodowała, że bezzałogowe statki powietrzna stały się w krótkim czasie kluczowymi elementami zarówno obrony, jak i działań ofensywnych.

Armie całego świata poszukują dronów, które wykonując zadania rozpoznawcze, obserwacyjne, atakują przeciwnika i współpracują z najnowszymi technologiami. Nowe projekty BAE Systems (Concept 1 i 2) doskonale wpisują się w te potrzeby.

Concept 1 ma kadłub w kształcie pocisku, wlot powietrza w jego górnej części sugeruje napęd odrzutowy.

Dron uzyskuje prędkość 1 Macha i wysokość operacyjną ponad 9 tysięcy metrów. Dźwiga ładunek do 40 kg i może przebywać w powietrzu do czterech godzin.  Nie potrzebuje pasa startowego (jest wystrzeliwany z katapulty), lądowanie następuje za pomocą spadochronu.

Concept 2 jest większy, do startu potrzebuje pasa startowego. Działa na maksymalnej wysokości ponad 12 tysięcy metrów, osiąga 0,75 Macha i przewiezie 500 kg ładunku.

Oba drony są również zdolne do prowadzenia wojny elektronicznej. Przenoszą ładunki, które mogą zakłócać sygnały radiowe. Jednocześnie są wyposażone w technologię, która umożliwia im samodzielne operowanie lub jako część roju. Mogą wykonywać określone zadania potrzebne do osiągnięcia celów misji bez konieczności dalszego wkładu człowieka. Ta umiejętność nabiera znaczenia, ponieważ BAE Systems jest również zaangażowane w rozwój systemów walki powietrznej szóstej generacji. Obejmuje on wykorzystanie dronów, a także różnych systemów sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych.

Czytaj także: Inteligentne, małe drony w służbie armii USA