Wielcy tego świata wstydzą się kontaktów z FTX

Spektakularny upadek giełdy kryptowalut FTX jest przyczyną wstydliwego ukrywania powiązań przedstawicieli światowych elit politycznych i biznesowych z 30-letnim założycielem giełdy Samem Bankmanem-Friedem.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) – którego coroczna impreza w Davos w Szwajcarii jest obowiązkowym punktem dla miliarderów i światowych przywódców, wymieniała FTX jako jednego ze swoich „partnerów”. Reklamowała działalność firmy z Bahamów jako „kształtowanie przyszłości systemów finansowych i monetarnych”.

Bankman-Fried był także mówcą w Davos w maju ubiegłego roku – obok takich osobistości jak szefowa finansów Google Ruth Porat, Bill Winters, dyrektor generalny londyńskiego giganta finansowego Standard Chartered, a także byłych premierów Danii i Finlandii.

Próżno jednak szukać wzmianek o tym na stronach Światowego Forum Ekonomicznego. Usunięto wszelkie wpisy o FTX kilka dni po tym, jak giełda kryptowalut ogłosiła upadłość. Na te informacje możemy już się natknąć jedynie w odmętach internetowych archiwów.

„Firma FTX była partnerem Światowego Forum Ekonomicznego. W świetle ostatnich wydarzeń ich partnerstwo zostało zawieszone. Zostali usunięci z sekcji Partnerzy na naszej stronie internetowej”. Powiedział rzecznik organizacji z siedzibą w Genewie, na czele której stoi Klaus Schwab.

Według jednego z informatorów, Bankman-Fried prawdopodobnie znalazł się na stronie WEF, ponieważ oprócz informacji o wystąpieniu przekazał grupie gotówkę.

Światowe Forum Ekonomiczne nie jest jedyną organizacją, która wstydzi się kontaktów z FTX i jego założycielem. Nikt nie chce być kojarzony z firmą, której wyparowało 16 miliardów dolarów w ciągu kilku dni. Której upadek porównywalny jest do skandalu związanego z Lehman Brothers i Enron.

Im bardziej zależy niektórym na ukryciu powiązań, tym więcej zdjęć zaczyna krążyć w Internecie. Np. byłego prezydenta USA Billa Clintona siedzącego obok Bankmana-Frieda na scenie, wraz z byłym brytyjskim premierem Tonym Blairem. Podczas imprezy na Bahamach w kwietniu ubiegłego roku.

Czytaj także: Olbrzymie straty FTX