Uszkodzenia w mózgu? Spokojnie, to się dodrukuje…

Naukowcy Oxford University opracowali technikę druku 3D, która może w przyszłości pomóc w naprawie uszkodzeń mózgu w wyniku udaru czy po operacyjnym usunięciu guza.

Badaczom po raz pierwszy udało się wykazać, że komórki nerwowe można wydrukować dwuwarstwowo za pomocą drukarki 3D, tak aby naśladowały architekturę kory mózgowej.

Strukturę korową utworzono z indukowanych ludzkich pluripotencjalnych komórek macierzystych (hiPSC), które mają potencjał do wytwarzania typów komórek występujących w większości tkanek ludzkich. Dużą zaletą stosowania hiPSC do naprawy tkanek jest to, że można je łatwo uzyskać z komórek pobranych od samych pacjentów, a zatem nie wywołałyby odpowiedzi immunologicznej – czytamy na portalu.

Według naukowców technikę tę można będzie ostatecznie przekształcić w dostosowane do indywidualnych potrzeb metody leczenia urazów mózgu. Badacze opublikowali swoje badania w „Nature Communications”.

Jak podają naukowcy urazowe uszkodzenie mózgu, czyli traumatic brain injury, zwane także urazem wewnątrzczaszkowym, to uszkodzenie mózgu, do którego dochodzi na skutek działania zewnętrznej siły. Z danych statystycznych wynika, że każdego roku na tego typu uszkodzenia doznaje 70 mln ludzi na całym świecie z czego aż 5 mln to ciężkie lub śmiertelne przypadki.

Ten postęp stanowi znaczący krok w kierunku wytworzenia materiałów o pełnej strukturze i funkcji naturalnych tkanek mózgowych. Prace zapewnią niepowtarzalną okazję do zbadania działania kory ludzkiej i w dłuższej perspektywie dadzą nadzieję osobom, które doznały urazów mózgu – powiedział główny autor, dr Yongcheng Jin z Wydziału Chemii University of Oxford.

Ważne jest również to, że te zmodyfikowane tkanki mogą zostać w przyszłości wykorzystane w ocenie leków i badaniach rozwoju mózgu.

Źródło: termedia.pl

Czytaj też:

Grafika tytułowa: David Matos / Unsplash