Ważna rola teleskopu Webba w badaniach intrygującego układu!

Zaledwie około 133 mln lat świetlnych od naszej Ziemi jest układ składający się z dużej gwiazdy i kilku bardzo masywnych planet. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba naukowcy są w stanie znacznie dokładniej opisać te bardzo interesujące obiekty.

Zdaniem naukowców układ o nazwie HR 8799 jak na odległości panujące we Wszechświecie nie znajduje się od nas aż tak daleko. Do zbadania obiektów Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykorzystał zamontowane w nim instrumenty takie jak MIRI oraz koronograf. Badania zostały opublikowane Astronomy and Astrophysics.

Jak wyjaśniają autorzy, gwiazda znajdująca się w centrum ich zainteresowania ma masę 1,5 razy większą od Słońca oraz cechuje się około 5-krotnie wyższą jasnością. Najciekawszy wydaje się w całej sprawie fakt, że jej wiek to zaledwie 30 milionów lat. Śledzenie takich układów jest istotne, ponieważ dostarcza informacji na temat tego, jak rodzą się i ewoluują planety – czytamy na portalu.

Naukowcy nie wykazali się większa inwencja i obiekty w tym układzie nazwali kolejno HR 8799 b, c, d i e.  Ich masy wahają się od 5,7 do 9,1 razy wyższych od Jowisza. Znajdują się one na takich orbitach, że ich pokonanie zajmuje im od 45 do 460 lat.  Z kolei temperatury tych planet krążących wokół swojej gwiazdy wahają się od 600 do 1000 stopni Celsjusza. Udało się również zidentyfikować konkretne składniki na tych planetach, takie jak woda i tlenek węgla.

Historia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba sięga 1996 roku, choć wstępne plany poszukiwania zastępstwa dla Hubble’a pojawiły się już w 1980 roku. Początkowo nazwano go Kosmicznym Teleskopem Nowej Generacji, jednak to uległo zmianie w 2002 roku. Pierwotnie JWST miał rozpocząć swoją pracę w 2007 roku, ale rosnące koszy i liczne opóźnienia znacznie zahamowały rozwój projektu. Ostatecznie projekt zakończono w 2021 roku, a od lipca 2022 roku przesyła na Ziemie zdjęcia którymi zachwyca się cały świat nauki.

Źródło: chip.pl

Czytaj też: Blue Origin z księżycowym lądownikiem dla NASA

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash