Wargaming opuszcza rynek rosyjsko-białoruski!

Wojna w Ukrainie budzi ogromne emocje – także wśród graczy. Gdy tylko Federacja Rosyjska najechała naszego południowo-wschodniego sąsiada i okazało się, że te działania są wspierane przez Białoruś, pojawiły się zapytania w kierunku Wargaming (twórców m.in. World of Tanks czy World of Warships) o ich stanowisko w sprawie nowo zaistniałego konfliktu. Białoruskie studio odcinało się od reżimów Putina i Łukaszenki i blokowało na forach gry wątki o zabarwieniu politycznym. Dziś przyszedł jednak czas na bardzo ważne oświadczenie Wargaming!

Wargaming uczy, jak być przyzwoitym!

Białoruskie studio w dzisiejszym oświadczeniu pokazuje innym dużym koncernom, że warto być przyzwoitym i odciąć się zarówno od rynku rosyjskiego oraz białoruskiego. Pełna treść stanowiska Wargaming poniżej:

Przez kilka ostatnich tygodni Wargaming przeprowadzał strategiczną rewizję swoich operacji biznesowych na świecie. Efektem jest decyzja, że nie będziemy posiadać, ani prowadzić interesów w Rosji i Białorusi. Efektywnie od 31 marca firma przetransferowała swoje gry w Rosji i w Białorusi do lokalnie zarządzanej firmy Lesta Studio, która nie jest już powiązana z Wargamingiem. Wargaming nie czerpie z tego kroku żadnych korzyści teraz, czy w przyszłości. Co więcej, oczekujemy znaczących strat w związku z tą decyzją. Będziemy finalizować operacyjny transfer tak szybko jak to możliwe pozostając w pełnej zgodzie i poszanowaniu wszelkich praw, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo oraz wsparcie naszym pracownikom. W okresie przejściowym wszystkie nasze gry pozostaną dostępne w Rosji i Białorusi, operacjami bieżącymi zajmie się nowy właściciel. Wargaming rozpoczął również proces zamykania biura w Mińsku. Odbywa się on w pełnym poszanowaniu prawa. Dyrektorzy produktów i usług spotkają się ze swoim zespołami, aby przedyskutować wpływ decyzji na poszczególne działy. Zapewniane są odprawy i jak najszersze wsparcie dla pracowników dotkniętych zmianami. Pomimo istoty tej decyzji, Wargaming jest pewny swojej przyszłości i zobowiązujemy się do dostarczania naszym graczom wysokiej jakości gier.

Czytaj też: Czym jest Discord? Własny serwer w usłudze

Tym samym Wargaming zamyka usta krytykom często atakującym studio i oskarżającym je o współpracę z reżimami z Rosji i Białorusi. Decyzja Wargaming cieszy mnie tym bardziej z tego powodu, że od lat jestem oddany grom Białorusinów. Mam nadzieję, że w ślady Wargaming wkrótce pójdą kolejne podmioty, które jeszcze nie zaprzestały działalności w Rosji i na Białorusi.