W USA pedały i kierownice już niepotrzebne

Amerykańska Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) utorowała drogę do produkcji i wdrażania pojazdów autonomicznych.

 W czwartek w USA ostateczne weszły w życie przepisy eliminujące wymóg, aby samochody wyposażone w zautomatyzowane systemy jazdy lub pojazdy autonomiczne zawierały konwencjonalne elementy sterujące, takie jak kierownice i pedały.

Pierwsze w swoim rodzaju orzeczenie pozwala firmom budować i wdrażać pojazdy autonomiczne bez ręcznego sterowania. O ile spełniają one inne przepisy bezpieczeństwa. Obecne samochody samojezdne w Stanach zazwyczaj są wyposażone w ręczne sterowanie dla zapasowych kierowców i spełniają odpowiednie federalne normy.

Przepisy określają, że ​​samochody bez kierowcy „muszą nadal zapewniać ten sam wysoki poziom ochrony pasażerów, co obecne samochody osobowe”. Firmy nadal muszą spełniać inne normy bezpieczeństwa. A także respektować przepisy federalne, stanowe i lokalne, aby oferować pojazdy bez kierowcy mogące poruszać się po amerykańskich drogach.

Według NHTSA w USA jest około 30 firm lub organizacji uprawnionych do testowania wysoce zautomatyzowanych lub samojezdnych pojazdów.

Czytaj także: Chiny: autonomiczne taksówki wjeżdżają do centrum