W USA opracowano super klej. Naprawi nawet rafę koralową

W czasopiśmie „ACS Applied Materials & Interfaces” naukowcy z Purdue University poinformowali, że opracowali specjalny klej. Jest on nie tylko tani i odporny na wodę.

Badacze opracowali klej kukurydziany, który jest nie tylko relatywnie tani i łatwy do wytwarzania, ale i niezwykle trwały po kontakcie z wodą. Ich zdaniem może znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie czy budownictwie, a nawet pomóc w rekonstrukcji raf koralowych.

Nowy klej otrzymywany jest z zeiny (podobnego do glutenu białka, które występuje w kukurydzy) oraz kwasu garbnikowego. Zdaniem twórców klej można jeszcze udoskonalić, a jego zastosowania mogą być bardzo różnorodne – czytamy na portalu.

Jak podają prof. Gudrun Schmidt i jej współpracownicy z Purdue University przeprowadzili oni eksperymenty z podwodnym klejem nie tylko na różnych powierzchniach, ale w różnych roztworach, w tym także w wodzie morskiej, solance, czy w wodzie z kranu.

Co ciekawe, rodzaj roztworu nie ma dużego wpływu na właściwości kleju, ale rodzaj podłoża już tak.  Dodatkowym nieoczekiwanym rezultatem był wzrost siły wiązania w czasie pod wpływem wody, odwrotnie niż w przypadku tradycyjnych klejów opartych na pochodnych ropy naftowej. Początkowa przyczepność pod wodą była silniejsza w porównaniu z przyczepnością na stole laboratoryjnym, co sugeruje, że woda zwiększa przyczepność kleju pod wodą – powiedziała Gudrun Schmidt.

Jej zdaniem ten klej można bardzo łatwo wytworzyć w laboratorium lub poza nim, w każdym miejscu na świecie. Jednak jego potencjalne zastosowanie jest imponujące.

Poza zastosowaniem w medycynie, kosmetologii i budownictwie, nowy klej może okazać się także praktyczny przy renowacji raf koralowych. Mógłby przydać się podczas sadzenia młodych koralowców, zastępujących martwe organizmy, co od lat stanowi bardzo duże wyzwanie. Pierwsze testy napawają optymizmem – czytamy także.

Źródło: wp.pl

Czytaj też: Australia też chce „wskoczyć” na Księżyc

Grafika tytułowa: Scott Sanker / Unsplash