W Teksasie odkryto szczęki potwora sprzed 80 milionów lat
W Teksasie w Stanach Zjednoczonych odkopano skamieniałości ogromnego, rzadkiego mosasaura z gigantycznymi kulistymi zębami. Jedna ze szczęk nadal posiada 12 zębów.
Dwa fragmenty szczęki dorosłego osobnika zapewniają wgląd w styl życia Globidens alabamaensis, który mógł osiągnąć długość do 6 metrów. Jego tępe zęby wyściełające szczęki pokazują brutalną siłę, z jaką mosasaury atakowały swoje ofiary.
„Te struktury o kształcie grzyba świetnie nadają się do ataków udarowych – do miażdżenia skorupy. Jeśli coś ucieka, a ty to rozbijasz, to jest właśnie to” – powiedziała Live Science Bethany Burke Franklin, paleontolog morski i edukator w muzeum skamieniałości Texas Through Time w Hillsboro.
Mosasaury stały się dominującymi drapieżnikami w płytkich morzach epoki, zajmując nisze zajmowane niegdyś przez ich bardziej znanych poprzedników. Gady te szybko się zróżnicowały, wypełniając wiele nisz w zmiennym i bogatym w ofiary środowisku.
Naukowcy opisali swoje najnowsze analizy w Journal of Paleontological Sciences.
Odkrycie na miarę milionów
Fragmenty zostały odkryte przez prywatnego łowcę skamieniałości w 2023 roku w formacji Ozan w północno-wschodnim Teksasie. Złoże, w którym je znaleziono, pochodzi z epoki kampanu (83,6 mln do 72,1 mln lat temu) i ma zaledwie 20 centymetrów grubości. Niemniej jednak okazało się bogate w skamieniałości, w tym inne mosasaury.
Jedna ze szczęk nadal posiada 12 zębów, a druga zachowała tylko sześć. Zęby mają około cala długości i są zaokrąglone, idealnie zaprojektowane do miażdżenia twardych skorup mięczaków. W jednej szczęce ząb zarodkowy pozostaje poniżej linii dziąseł. Później pojawiłby się, aby wypełnić lukę.
Naukowcy uważają, że podobnie jak rekiny, mosasaury zrzucały zęby i wymieniały je przez całe życie. Ze względu na te unikalne zęby, były one w stanie współistnieć z innymi dużymi mosasaursami, które ścigały różne rodzaje ofiar
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Starożytni budowniczowie z wiedzą współczesnych inżynierów?
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E