Pasujące ślady dinozaurów po obu stronach Atlantyku!

Paleontolodzy zidentyfikowali ponad 260 śladów dinozaurów znalezionych w Ameryce Południowej i w Afryce, które pokrywają się ze sobą. To tylko drobne przypomnienie, jak młode są kontynenty na naszej Ziemi.

Zespół paleontologów zidentyfikował ponad 260 śladów dinozaurów w Ameryce Południowej i w Afryce, które do siebie pasują, co wyraźnie pokazuje, że kontynenty były kiedyś połączone.

Z badania wynika, że ślady stóp były podobnego wieku, czyli około 120 milionów lat, i zostały odciśnięte w błocie i mule starożytnych brzegów rzek i jezior. Większość odcisków znanych również jako skamieliny śladowe, została stworzona przez teropody, grupę dwunożnych, trójpalczastych mięsożernych dinozaurów. Niektóre z najsłynniejszych dinozaurów zawartych w zestawach to teropody, takie jak Tyrannosaurus rex i Allosaurus. Inne ślady obejmowały setki odcisków należących do zauropodów i dinozaurów ornithischia, tak nazwanych ze względu na ich ptasie kości biodrowe.

Ślady z Kamerunu i Brazylii

Ślady zostały odciśnięte na lądzie, który obecnie jest częścią Brazylii i Kamerunu, dwóch krajów oddzielonych ponad 4828 kilometrów oceanu. W tamtym czasie ląd był częścią superkontynentu Gondwana. Ślady w Brazylii znaleziono w Kotlinie Sousa, regionie wschodniej Brazylii, który idealnie wpasowuje się w afrykańskie wybrzeże wzdłuż Zatoki Gwinejskiej. Ślady te znajdują się ponad 6000 km od kameruńskich śladów, ale pokazują, że populacje dinozaurów wędrowały po tych dwóch krajach, gdy były jeszcze połączone.

Jednym z najmłodszych i najwęższych połączeń geologicznych między Afryką a Ameryką Południową był łokieć północno-wschodniej Brazylii, wciśnięty w to, co jest obecnie wybrzeżem Kamerunu wzdłuż Zatoki Gwinejskiej. Oba kontynenty były ciągłe wzdłuż tego wąskiego odcinka, więc zwierzęta po obu stronach tego połączenia mogły potencjalnie przez niego przejść – powiedział Louis Jacobs, paleontolog z Southern Methodist University z Teksasu i główny autor badania, w komunikacie prasowym uczelni.

Zdaniem naukowców skamieniałości śladowe często ujawniają szczegóły życia dinozaurów, których nie można dowiedzieć się ze skamieniałych kości zwierząt. Co ciekawe w 2021 r. inny zespół paleontologów obliczył prędkość dinozaura na podstawie pozostawionych przez niego śladów i odkrył, że zwierzęta te mogły poruszać się z prędkością prawie 28 mil na godzinę, czyli mniej więcej tak szybko, jak najszybsi ludzie na świecie.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: Japoński miecz z okresu Edo odkryto w Berlinie. Leżał w zasypanej piwnicy

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E