W Kanadzie znaleziono 3775-letni pień drzewa

Zdaniem naukowców to naprawdę stary i zadziwiająco dobrze zachowany pień drzewa zakopany prawie 4000 lat temu. Dostarcza on kluczowego dowodu na istnienie prostej i skutecznej metody magazynowania węgla, która pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

W artykule opublikowanym pod koniec września w czasopiśmie Science naukowcy opisują odkrycie 3775-letniego pnia w Saint-Pie, Quebec w Kanadzie. Ten pień został odkryty podczas projektu z 2013 r., którego celem było zidentyfikowanie miejsc tzw. drewnianych krypt, które chowają drewnianą biomasę pod warstwą gliniastej gleby, aby zapobiec ponownemu przedostawaniu się węgla do atmosfery.

Sklepienie drewniane to forma biologicznego sekwestrowania węgla — wykorzystująca zdolność organizmów żywych do wychwytywania węgla. Główny autor artykułu Ning Zeng, klimatolog z University of Maryland, po raz pierwszy opublikował badania na temat zakopywania drewna w celu sekwestracji węgla w artykule z 2008 r .

Według niego jeśli zakopiesz drewno w tych warunkach, to zadziała. Jest to więc bardzo ważny punkt danych. Kłoda, która należała do wschodniego czerwonego cedru (Juniperus virginiana), została odkryta pod 2-metrową warstwą niebieskiej gliny w pobliżu krawędzi koryta potoku.

Woda je wyrzuciła

„To drewno dryfujące. Po prostu zostało tam wyrzucone – prawdopodobnie podczas powodzi” – powiedział Zeng.

Gliniasty osad zakonserwował drewno, hamując wzrost mikroorganizmów, które mogłyby ułatwić jego rozkład – niewiele tlenu jest w stanie przeniknąć przez gęste, nasycone wodą cząsteczki gliny. Autorzy dodają, że lignina i holoceluloza (główne składniki drewna) kłody są już odporne na rozkład – chociaż gdyby kłoda pozostała nad ziemią, grzyby i inne organizmy stosunkowo szybko by ją zniszczyły. Ze względu na brak tlenu w środowisku, w którym zachowała się kłoda, przetrwać mogły tylko bakterie beztlenowe.

Datowanie węglem wykazało, że kłoda była zakopana przez prawie cztery tysiąclecia. Spektroskopia w podczerwieni i skaningowa mikroskopia elektronowa wykazały, że zachowała ona większość węgla, który pobrała z atmosfery podczas swojego życia.

Inny skład atmosfery

Według analizy naukowców kłoda zawiera około 5 proc. mniej węgla niż współczesna kłoda zebrana z tego samego gatunku drzewa, chociaż różne środowiska, w których rosły współczesne i starożytne drzewa, mogą wpływać na tę ilość.

Badacze argumentują, że odpady drzewne z drzew miejskich i lasów zarządzanych można stosunkowo łatwo i opłacalnie przekierować do drewnianych skarbców. Zeng powiedział, że gleby gliniaste są szeroko rozpowszechnione, a po zakopaniu drewna można je ponownie wykorzystać do celów rolniczych lub solarnych.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Kopiec grobowy odkryty na Syberii przypomina groby scytyjskie

Grafika tytułowa: Joel & Jasmin Førestbird / Unsplash