W Europie odkryto najstarszy las na świecie
Podczas prac terenowych w południowo-zachodniej Anglii naukowcy skamieniały las. Jego datowanie ujawniło, że jest to najstarszy obecnie znany las na Ziemi, gdyż liczy sobie 390 milionów lat.
Skamieniały las odkryto wraz z małymi, przypominającymi palmy drzewami i śladami pradawnych stawonogów między nimi. Naukowcy opublikowali swoja analizę w „Journal of the Geological Society”.
Do tej pory uważano, że najstarszy las na Ziemi ma 386 milionów lat i znajduje się w miejscowości Cairo w stanie Nowy Jork. Ale skamieniałe drzewa położone w formacji Hangman Sandstone w południowo-zachodniej Anglii są jeszcze starsze – czytamy na portalu.
Jak wskazują naukowcy w tamtym czasie tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii stanowiły część kontynentu zwanego Laurentia, który znajdował się tuż pod równikiem. To z kolei by oznaczało, że klimat tam był ciepły i suchy.
Skamieniały las z Wielkiej Brytanii różni się od lasu z USA. Ten w Cairo odkryto złożony zestaw roślin, a z kolei w Wielkiej Brytanii wydaje się dominować tylko jeden ich rodzaj. To obecnie wymarłe rośliny znane jako kladoksylopsydy, blisko spokrewnione z paprociami i skrzypami.
Wyglądają jak palmy, ale w żaden sposób nie są z palmami spokrewnione. Mają długą centralną łodygę i odstające coś, co wygląda jak liście palmowe, ale te liście tak naprawdę nie są liśćmi – to po prostu mnóstwo gałązek – powiedział Neil Davies z Uniwersytetu w Cambridge.
W trakcie badań okazało się, że te przypominające palmy drzewa miały od około 2 do 4 metrów.
Wśród skamieniałych drzew naukowcy odkryli także ślady pozostawione przez małe stworzenia. Jednak poza tropami nie znaleziono nic więcej, przynajmniej do tej pory.
Zdaniem Daviesa około 390 milionów lat temu nastąpił nagły wzrost środowisk typu leśnego na naszej Ziemi.
Źródło: dzienniknaukowy.pl
Czytaj też: SAIC przeprowadzi transformację cyfrową stacji kosmicznych w USA
Grafika tytułowa: Irina Iriser / Unsplash