Vast Space chce konkurować z Axiom Space?

Vast Space zamierza złożyć ofertę na dwie przyszłe prywatne misje astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną, stanowiąc jednocześnie konkurencję dla Axiom Space.

Podczas jednej z konferencji, która odbyła się 21 lutego, Max Haot, dyrektor naczelny Vast Space, powiedział, że jego firma złoży ofertę na piątą i szóstą prywatną misję astronautyczną, czyli PAM, którą NASA oferuje firmom chcącym latać komercyjne misje na ISS.

Z naszego punktu widzenia uczyni to nas lepszym konstruktorem stacji kosmicznych, lepszym partnerem NASA i pomoże nam ćwiczyć wiele dziedzin, które budujemy na potrzeby przyszłych stacji komercyjnych – powiedział Vast, cytowany przez portal.

Vast Space jest w trakcie budowy komercyjnej stacji kosmicznej, która według wstępnych planów zostanie wyniesiona na orbitę w 2025 roku.

Axiom Space to obecnie jedyna firma wybrana przez NASA do prywatnych misji na stację zgodnie z polityką wdrożoną przez agencję w 2019 r. Firma wykonała do tej pory misję Ax-1 na stację w kwietniu 2022 r., Ax-2 w maju 2023 r., a Ax- 3 zakończyła się 9 lutego 2024 roku.

Według portalu NASA wybrała Axiom na czwarty PAM, czyli Ax-4, którego premiera zaplanowana jest na jesienie tego roku. Firma już wcześniej wyrażała zainteresowanie składaniem ofert w sprawie przyszłych możliwości PAM.

Przy okazji warto podkreślić, że do większości misji na ISS wybrano właśnie Axiom przy niewielkiej konkurencji. NASA przyznała w 2023 roku, że właściwie otrzymała ofertę tylko od tej firmy.

Axiom i jej stacja kosmiczna

Axiom Soace również jest w trakcie przygotowywania się do budowy komercyjnej stacji kosmicznej, począwszy od modułów, które zostaną zainstalowane na ISS od 2026 r.

Według spacenews.com Haot twierdzi, że Vast chce również czerpać podobne korzyści, przygotowując się do otwarcia swojej stacji. 

Vast Space opracowuje obsługiwaną przez człowieka jednomodułową stację o nazwie Haven-1, która ma być wystrzelona na pokładzie Falcona 9. W kolejnym ruchu odwiedzi ją co najmniej jedna załoga statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon. 

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: SpaceX idzie na rekord. Kolejny start rakiety Falcon 9  

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash