ULA coraz bliżej certyfikatu dla Vulcan Centaur od Sił Kosmicznych

Pentagon rozważa zezwolenie United Launch Alliance (ULA) na wystrzelenie atrapy ładunku podczas następnego lotu rakiety Vulcan Centaur.

Informację taką podał urzędnik obrony USA, który jak podaje portal SpaceNews, ULA będzie mogła wystrzelić rakietę jeśli wahadłowiec Dream Chaser od Sierra Space, nie będzie gotowy do końca roku.

Urzędnik powiedział w nieoficjalnych komentarzach, że Departament Obrony rozważy certyfikację rakiety Vulcan, jeśli uda jej się przeprowadzić drugi udany start przy użyciu symulatora ładunku, co zastąpi rzeczywisty ładunek – czytamy na portalu.

Rakieta Vulcan pomyślnie zakończyła swój pierwszy start w styczniu tego roku. Jednakże do uzyskania przez Departament Obrony certyfikatu umożliwiającego wykonywanie misji związanych z bezpieczeństwem narodowym wymagana jest druga udana misja.

ULA podtrzymuje pewność, że do października wystrzeli samolot kosmiczny Dream Chaser należący do Sierra Space, istnieją jednak duże obawy co do zdolności ULA do uzyskania certyfikatu dla rakiety Vulcan i latania z szybkością niezbędną do wywiązania się ze swoich zobowiązań umownych – powiedział urzędnik, cytowany przez portal.

Vulcan nie uzyskał jeszcze certyfikatu prawie cztery lata po tym, jak ULA zdobyła wielomiliardowy kontrakt od Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych na uruchomienie 60 proc. misji kosmicznych zapewniających bezpieczeństwo narodowe.

Rzeczniczka ULA Jessica Rye potwierdza, że celem dla firmy pozostaje wystrzelenie Dream Chasera na Międzynarodową Stację Kosmiczną tej jesieni.

United Launch Alliance to amerykańska spółka zajmująca się wynoszeniem ładunków w przestrzeń kosmiczną. Jest przedsięwzięciem joint venture firm Boeing i Lockheed Martin. Spółka oficjalnie rozpoczęła działalność 1 grudnia 2006.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash