Planetoida z cennymi pierwiastkami. Tuż za Marsem!
Planetoida krążąca w głównym pasie tych obiektów pomiędzy Marsem a Jowiszem może zawierać superciężkie pierwiastki nieznane na Ziemi.
Naukowcy uważają, że planetoida o nazwie 33 Polyhymnia może zawierać superciężkie pierwiastki nieznane do tej pory na Ziemi. To może sugerować, że jest ona przynajmniej częściowo zbudowana z nieznanego typu ultragęstej materii.
Publikacja na ten temat ukazała się w naukowym czasopiśmie „European Physicsal Journal Plus”.
Jan Rafelski z University of Arizona w Tucson (USA) wraz z zespołem współpracowników sugeruje, że taka materia może zawierać superciężkie pierwiastki o liczbie atomowej wyższej niż obecnie znany limit w układzie okresowym pierwiastków. Naukowcy opracowali modele pokazujące własności takich potencjalnych pierwiastków, w oparciu o model struktury atomu Thomasa-Fermiego. Skupili się przy tym szczególnie na tzw. wyspie stabilności przewidywanej dla Z = 164 – czytamy na portalu.
Gęstość pierwiastków rośnie wraz z ich masą atomową co oznacza, że superciężkie pierwiastki powinny być też niezwykle gęste. Najgęstszy stabilny pierwiastek to osmium (Z = 76) o gęstości 22.59 g/cm3, czyli mniej więcej dwukrotnie większej niż ołów. Tymczasem jak wskazują badania planetoida 33 Polyhymnia ma gęstość 75 g/cm3.
Jakie to ma znaczenie dla ludzkości? A mianowicie takie, że tego typu odkrycia mogą posunąć do rozwoju górnictwo kosmiczne. Jeżeli chcemy kiedyś swobodnie podróżować po naszej galaktyce tego typu obiekty zlokalizowane na planetoidach mogą w tym pomóc. Tym samym przybliżamy się do filmów, które teraz określamy mianem Science-Fiction.
Źródło: forsal.pl
Czytaj też: Teleskop Gaia przesłał kolejny pakiet danych. Setki milionów nowych gwiazd!
Grafika tytułowa: Javier Miranda / Unsplash