Udany start amerykańskiej rakiety Electron
Rakieta Electron amerykańskiej firmy Rocket Lab z sukcesem wyniosła na orbitę satelitę radarowego japońskiej firmy Q-shu Pioneers of Space, Inc. (iQPS).
System nośny Electron powrócił na platformę startową w Nowej Zelandii skąd rozpoczął udaną tym razem misję o nazwie „The Moon God Awakens”. Rakieta miała trzymiesięczną przerwę po niezbyt udanym starcie we wrześniu tego roku.
Rakieta Electron ma na swoim koncie już ponad 40 startów z czego tylko kilka z nich zakończyły się niepowodzeniem. Tym razem, w ramach opisywanej misji „The Moon God Awakens”, na niską orbitę okołoziemską (Low Earth Orbit;LEO) trafił satelita o masie 100 kg, wyposażony w syntetyczną aperturę radarową (SAR), noszący nazwę Tsukuyomi-1, który jest tym samym już trzecią jednostką satelitarną na orbicie japońskiego start-upu. Będzie on obrazować nasza planetę w wysokiej rozdzielczości – czytamy na portalu.
Jak podają eksperci, Tsukuyomi 1 ma za zadanie zwiększyć możliwości japońskiej firmy w zakresie globalnego monitorowania. Firma planuje bowiem stworzenie konstelacji, składającej się z 36 jednostek radarowych, która ma umożliwić monitorowanie Ziemi w określonych stałych punktach co 10 minut.
iQPS oświadczyło, że zamierza wdrożyć pełną konstelację do 2025 r. lub później. Warto podkreślić, że wyniesienie Tsukuyomi-1 na LEO było pierwszą, wspólną misją firmy iQPS i Rocket Lab – czytamy także.
W przeciwieństwie do niektórych technologii, SAR nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych, co oznacza, że może działać zarówno w dzień, jak i w nocy, oraz w warunkach obecności chmur. Poza tym potrafi przenikać przez pewne rodzaje pokryw roślinnych, co jest przydatne w badaniach związanych z leśnictwem, monitorowaniem zmian w roślinności czy detekcją zmian topograficznych.
Jak podaje w komunikacie spółka, misja ta była dziesiątym startem rakiety Electron w tym roku, co przekroczyło poprzedni roczny rekord wynoszący dziewięć startów. Piąty rok z rzędu, Electron zachował tytuł drugiej najczęściej wystrzeliwanej rocznie amerykańskiej rakiety.
Jak przypomina Space24.pl, firma prowadzi także prace nad nowym systemem nośnym o nazwie Neutron, która ma być większą rakietą nośną wielokrotnego użytku. Ma ona rozpocząć swoje misje w przyszłym roku.
Źródło: space24.pl/rocketlabusa.com
Czytaj też: Blue Origin chce wystrzelić ponownie rakietę New Shepard
Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash