Twórca TikToka nie będzie już prezesem ByteDance

Chińskie władze, zaniepokojone wpływowością największych technologicznych firm w kraju, wpłynęły już na zmiany na kierowniczych stanowiskach wielu z nich.

Zhang Yiming, prezes najcenniejszego start-upu świata, wycenianego nawet na 250 miliardów dolarów ByteDance, do którego należy aplikacja TikTok, ustąpił z fotela prezesa. Już w maju Yiming zrezygnował z prowadzenia firmy w roli dyrektora generalnego, tłumacząc, że bardziej niż prowadzenie firmy technologicznej interesuje go “czytanie i marzenie”. 

Czytaj też: Linkedin opuszcza Chiny. Z gigantów zostanie tylko Apple?

Wcześniej w tym roku z dużych chińskich firm technologicznych odeszli także inni założyciele, jak Su Hua z innej aplikacji do krótkich wideo, Kuaishou (Kwai), Huang Zheng z Pinduoduo, pośredniczącej w handlu produktami rolnymi czy Jack Ma, współtwórca Alibaby. To efekt zaostrzenia regulacji wobec całego sektora w tym kraju, wynikających z zaniepokojenia władz rosnącą pozycją gigantów oraz majątkami ich twórców. 

Działalność w kraju ograniczają (albo całkowicie z niej rezygnują) także kolejne firmy zagraniczne. W tym tygodniu do tego grona dołączyło Yahoo, jako powód podając “coraz bardziej wymagające otoczenie biznesowe i prawne w Chinach”. Decyzja zbiegła się w czasie z wprowadzeniem zaostrzonego prawa dotyczącego wykorzystania danych przez firmy technologiczne.