Topory bojowe z XI wieku. Należały do poborców podatkowych?
Archeolodzy odkryli podwójne pochówki podczas prac terenowych w Rosji, a dary grobowe wskazują, że zmarli mogli być poborcami podatkowymi.
Od 2020 roku naukowcy prowadzą badania terenowe na 3 hektarowym średniowiecznym stanowisku, znanym jako cmentarz Gnezdilovo, który został pierwotnie odkryty w 1851 roku w mieście Suzdal, położonym na północny wschód od Moskwy.
Jak podaje Instytut Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk podczas ostatnich wykopalisk archeolodzy zbadali około 50 „nienaruszonych pochówków” rozrzuconych po całym cmentarzu. Cmentarz był siedliskiem odkryć archeologicznych, w tym „prestiżowej biżuterii, monet i broni”.
Jednak jeden pochówek, znany jako grób nr 59, przykuł uwagę archeologów, ponieważ zawiera szczątki szkieletu 35-40-letniego mężczyzny, który został pochowany z kilkoma artefaktami, w tym brązową klamrą do pasa w kształcie liry (instrumentu strunowego), nożem, rozbitym naczyniem ceramicznym i metalowym toporem bojowym – czytamy na portalu.
Tego typu siekiera, wyposażona w „mały młoteczek” na jednym końcu i półkoliste wycięcie u podstawy, była popularna w XI i XII wieku, a podobne typy znaleziono w Bułgarii Wołżańskiej, dawnym państwie, które obecnie jest częścią Rosji.
Poborcy podatkowi z toporami
Obok niego znajdują się szczątki mężczyzny, który zmarł w wieku 25–30 lat. W jego grobie znajduje się „skomplikowana drewniana konstrukcja grobowa złożona bez użycia gwoździ żelaznych”, kolejna klamra w kształcie liry, nóż z resztkami pochwy, sprzęt jeździecki, taki jak strzemiona i klamra służąca do zaciskania siodła i podobny topór bojowy.
Archeolodzy znaleźli również szereg różnych ciężarków, które mogły służyć do ważenia monet „zbieranych jako podatki”.
Archeolodzy nie mają pewności co do tożsamości obu mężczyzn, ale biorąc pod uwagę wielkość ich grobów i narzędzia, z którymi zostali pochowani, prawdopodobnie byli to ludzie o wysokim statusie i mogli pełnić funkcje fiskalne, takie jak pobieranie podatków – czytamy także.
Badacze doszli do wniosku, że miejsce to daje wgląd w „kształtowanie się kultury wojskowej północno-wschodniej Rosji”.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: W Jakucji znaleziono starożytną mumię nosorożca włochatego z rogiem i tkankami
Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash